Amazon’un akıllı ev asistanı Echo’nun 5 milyon fazla satması, üreticileri de harekete geçirmiş durumda. Gatebox Lab isimli Japon şirket akıllara durgunluk veren bir akıllı asistanı geliştirdi. Sanal ev robotu olarak lanse edilen Gatebox isimli robot kullanıcılara bir asistandan çok daha fazlasını vadediyor.

Dışarıdan bakıldığında ürpertici olan bu robot kullanıcılarla gün içerisinde sesli veya yazılı iletişim kurabiliyor. Kullanıcıları uyandırabilen, eve gelmelerini bekleyen, kullanıcıları eve geldiklerinde mutlu olan ve hatta kullanıcılarla sohbet ederek bilgilendirmede bulunabilen bu robot, aynı zamanda akıllı ev cihazlarıyla da uyumlu şekilde çalışıyor. Anime karakteri gibi tasarlanan bu robotun ismi ise Azuma Hikari. iOS ve Android‘li cihazlara destek veren robot 5 kilogram ağırlığında. Önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek robotun satış fiyatı ise 2.600 dolar.

Eğer siz de evde size bakacak ve gün boyu size eşlik edecek birisine ihtiyaç duyuyorsanız, buna rağmen gerçek insanlardan hiç de hoşlanmıyorsanız, teknoloji bunun da çaresini buldu! Japonya merkezli Vinclu Inc. tarafından geliştirilen Gatebox Communication Robot adlı bu cihaz sayesinde kullanıcılar evlerini birlikte paylaşabilecekleri holografik bir "eş"e sahip olabilecekler.

Görünüş açısından biraz havalı bir kahve makinesine benzeyen Gatebox içerisinde yer alan ekran aracılığıyla 3D bir holografik görüntüyü yansıtabiliyor. Görsellerde yer alan holografik görüntü ise firmanın geliştirdiği ilk karakter Azuma Hikari'ye ait.

Kulağa hoş gelen ses tonlarıyla "efendi"sine bakan Azuma birçok işlevsel hatırlatıcı ve sohbet görevi görüyor. Aslında temelde akıllı bir dijital asistan olarak nitelendirebileceğimiz Azuma'da anime kahramanı görünümlü bir chat-bot olarak da düşünülebilir.