Zehir fabrikası

Sovyetler Birliği, Gulag adı verilen çalışma kamplarında tutulan mahkûmlar üzerinde birçok zehir araştırması yürüttü. Hardal gazı, risin, dijitoksin gibi kimyasalların test edildiği bu deneylerin sonunda C-2 geliştirildi. C-2 kurbanları fiziksel değişime uğratıyor; kısalan, güçten düşen, kurbanlar 15 dakika içinde ölüyor.

Nazilerin ‘insan deneyleri’

Tarihin belki de en kötü şöhretli deneylerinin yapıldığı Nazi döneminde ‘bilim‘ adına türlü işkenceler yapıldı: İkizler kullanılarak göz rengi değiştirmek, kısırlaştırma projeleri, askerleri için dayanıklı malzemeler geliştirmek amacıyla mahkûmları saatlerce buzlu su tanklarının içinde tutmak, savaş yaralarını daha çabuk tedavi etmek için sağlıklı Yahudilere tetanoz, tüberküloz ve kangren bulaştırmak bunlardan sadece birkaç tanesi.

Tüm bunlar Alman ırkının gücünü ve dayanıklılığını artırmak için Nazi doktorları tarafından yapıldı.

Henry Cotton deliliğe karşı

1900’ler Amerikası’nda bir psikiyatrist olan Cotton, deliliğin vücut parçalarında gizli olduğuna inanıyordu. Hastalarını tedavi etmek için diş, bademcik ve hatta bazı iç organları çıkarmaya denedi. Hiçbirinin rızasını almadığı hastalarından 49’u bu garip inanç uğruna öldü.

1800’lerde, genelde kirli içme suları ve pis yiyeceklerle bulaşan bir hastalık olan tifo için tedavi çareleri aranıyordu. Dr. Walter Jones, hastaların üzerine kaynar su dökmeyi tavsiye etti! Her dört saatte tekrarlanan bu işlem hastalara ölümden başka bir şey getirmedi.

Kasıtlı frengi

1946’da Amerika’daki kötü şöhretli bir sağlık organizasyonu, Guatemala’da bir penisilini test etmek için hayat kadınlarına kasıtlı olarak frengi bulaştırdı. Hayat kadınlarının durumdan haberi yoktu ve ‘deney’ uğruna 83 kişi yaşamını yitirdi.

ABD yönetimi yıllar sonra bunun için özür diledi. 1932 yılında da benzer bir deney siyah erkekler üzerinde yapıldı.

Kolera nerede hıyarcıklı veba nerede?

Richard Strong, kolera için bir aşı geliştirmek isterken Filipinler’deki Manila hapishanesindeki 13 mahkûma hıyarcıklı veba bulaştırdı. Tüm mahkûmlar öldü. Aşıları karıştırdığı iddia edilen Strong, olayın duyulmasının ardından yaşanan öfke nedeniyle yatağa düştü. Altı yıl sonra kaldığı yerden devam etmek isteyen Strong, bu kez beriberi için aşı geliştirmeye çalıştı ve yine deneklerinin ölümüne neden oldu.