Dünyanın her tarafında, gençlik yıllarını tamamlayıp yetişkinliğe adım atan kişiler için düzenlenen birbirinden ilginç törenler ve ayinler bulunuyor. Ergenliğini tamamlayan bireylere 'toplumumuza hoşgeldin' demek için düzenlenen ve aslında her kültürde çok ciddi farklılar gösteren törenler bulunmakta. Birçok kültürde ise, cinsel olgunluğa erişmek, yetişkinliğe adım atmak ile özdeşleştiriliyor. Bu galeride derlediğimiz ayinleri gördükten sonra, sanırım bunlar gibi bir toplumda yaşamadığınız için kendinizi çok şanslı hissedeceksiniz.

Afrika'da yaşayan bir topluluk olan Fulalar'ın, yetişkinliğe adım atan ergenler için düzenlediği bir 'kamçılama yarışması' bulunuyor.

Brezilya'da, Amazon ormanlarının derinliklerinde yaşayan Satere-Mawe kabilesinde, yetişkinliğe adım atmak isteyen her ergen, ısırığı oldukça acı verici olan karıncaların doldurulduğu eldivenleri giymek zorunda.

Güney Afrika'da yaşayan Xhosa kabilesinde, yetişkinliğe geçişin tek yolu sünnet olmak.

Etiyopya'da bulunan Hamar kabilesinde, eğer bir kişi evlenmek istiyorsa, ineklerin üzerinde atlanılan ilginç bir törene katılmak zorunda.

Fulalı kadınların yüzlerinde dövme olmak zorunda.

Brezilya'da bulunan Matis kabilesinin genç erkekleri, görüş kabileyetlerini arttırmak için gözlerine döktükleri bir zehrin ardından ava çıkmak zorunda.

Kuzey Amerika'da yaşayan kızılderili Algonquin kabilesinin genç erkekleri, önce tenha bir yere götürülüyor, orada kefese konuluyor, ve ardından bu gençlere 'wysoccan' olarak bilinen çok güçlü bir uyuşturucu veriliyor.

Yetişkinliğe adım atan kadınların cinsel birleşme yaşamasını önlemek için, klitoris dudakları birbirine dikiliyor.

Nijerya'da yaşayan Okrika kabilesinin inancına göre, kabilede bulunan kadınlar, çocukluklarında su ruhları ile bir çeşit romantik ilişkiye sahip olmalı.

Vanuatu topluluğunda yaşayan erkeklerin amacı, kafalarını zemine sürttürebilmek ve bunu yaparak hayatta kalabilmek.