Salzburg Küpü

1885 Yılında Avusturya’da bulunan bu gizemli obje, Adolf Gurlt tarafından bir adet meteorit parçası olarak değerlendirildi. Fakat dahasonra Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nin yaptığı araştırmalar doğrultusunda bunun insan üretimi olduğu ortaya çıktı. Yapılan hesaplara göre yaşı 60 milyon yıl öncesine dayanıyor.

Çığlık Atan Mumya

Yüzünde acı verici bir ifade olan bu mumyanın gizemi ise içorganlarının hala duruyor oluşu. Normalde mumyalanma sürecinde kesinlikle görülmeyen bu durum, ilginç teorileri de beraberinde getiriyor. Bazı kaynaklara göre bu mumya III.Ramses’in oğullarından prens Pentewere’ye ait.

Hiç Sönmeyen Lambalar

Orta Çağ’da insanların keşfetmeye başladığı bu lambalar,herhangi bir yakıt olmadan yanmaya devam ediyor. Nasıl olduğu konusunda halabir fikir yok fakat pek çok korkutucu teori ortaya atılmış durumda. Zamanında bu lambaları araştıran insanları büyü ile suçlayıp öldürüyorlardı.

Panxian Mağaraları

300,000 Yıl kadar önce insanların yaşadığı bu mağaralar,insanlarla birlikte çok büyük hayvanlara da ev sahipliği yapmıştı. Biliminsanları bu tarih öncesi depolardan çok etkilenip araştırmaya karar verse bile, Panxian’ın sırrını hala ortaya çıkartamadı. Mağaraların deniz seviyesinden 1,600 metre yukarıda olması da başka bir ilginçlik.

Dikenli Tahtın Hanımı

Milattan önce 2700 Yılından günümüze kadar gelen bu gizemliobje, şu ana kadar bulunan en ilginç yadigarlardan biri. Massimo Vidale tarafından bulunan obje, boğa kafasına sahip bir aracı sembolize ediyor. İçindede 15 tane insan figürü var. Nereden geldiği ve neyi sembolize ettiği bilinmiyor fakat bu değişik araçların ne olduğu konusunda hala fikirayrılıkları var.