Harry Houdini; 24 Mart 1874 yılında Budapeşte de dünyaya geldi. Ailesinin yedi çocuğundan biriydi. 3 Temmuz 1878’de Amerikaya ayak bastı. Ailecek ilk olarak Appleton, Wisconsine yerleştiler. 1907 yılında verdiği bir röportajda Houdini Appleton’da doğduğunu iddia etti. Fakat bu doğru değildir. 1880’deki nüfus sayımına göre aile Appleton caddesinde yaşamaktaydı. 1887de ailecek New Yorka taşındılar. Birkaç işte çalıştıktan sonra 9 yaşında trapezci oldu. Kendine “Gökyüzünün Prensi” lakabını taktı. Ayrıca kendi yaşıtlarının arasında yapılan koşu yarışında şampiyon oldu. Profesyonel sihirbaz olduktan sonra lakabını değiştirerek “Harry Houdini” yaptı. Bu lakabı almasındaki en büyük etken ise etkilendiği Fransız sihirbaz Jean Eugène Robert-Houdin ve arkadaşı Jack Haymanın ona Fransızcada Houdinin sonuna “-i” eklemenin “ona benzer, onun gibi” bir anlam katıcağını söylemesidir. Yaptığı araştırmalardan sonra Houdini, ilk kitabını 1908 yılında “”The Unmasking of Robert-Houdin”” adıyla yayımladı.

İlk olarak bütün Avrupayı dolaşarak yaptığı “Harry Handcuff Houdini” turnesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Gittiği her ülkede kendini yerel polis birimlerine meydan okuyarak kelepçelenmesini ve kilit altında tutulmaya çalışılmasıydı. Yeteneklerini fiyakalı bir biçimde gerçekleştirmesi ve seyircinin bütün show’a dahil olması en önemli özelliklerindendir. Kısa sürede repertuarını geliştirerek demir zincirlerden, gökdelenlerden sarkıtılan kalın halatlardan, sualtında deli gömleklerinden kurtulmak ve kapağı mühürlenmiş devasa süt şişelerinden kaçmayı da eklemiştir.

1904 yılında, binlerce izleyicinin meraklı ve telaşlı gözleri önünde Londons Daily Miror tarafından özel olarak yapılmış kelepçelerden kurtuldu. Yaptığı kaçış gösterilerinin bir düzmece olduğu söylentisine, kendisini “sahte sihirbazların cezalandırıcısı” olarak adlandırarak cevap verdi. Amerikan Sihirbazlar Topluluğunun başkanlığını yaptı ve profesiyonel sihirbazlığın standartlarını yükseltti. Kendi kaçışlarını taklit etmeye çalışan herkese çok hızlı bir şekilde dava açarak hakkını savundu.

Houdini birçok film çekti fakat, çok para kazanamadığı için kısa sürede aktörlüğü bıraktı. Aynı zamanda pilot olan Houdini, Amerikadan Avusturalyaya giden ilk pilot olmayı planladı. 1926 yılında dramatik ve gizemli bir şekilde hayata veda etti. Bir söylentiye göre, Montrealde bir öğrencinin karnına atacağı en güçlü yumruğa dayanıp dayanamayacağı denemesine onay verdi ve deneme sırasında öğrencinin Houdini hazır olmadan birçok yumruk atarak apandisti’nin patlamasına sebep oldu. Birkaç gün sonra(31 Ekim 1926) da bunun fark edilmeyerek Houdini’nin ölümüne sebep olduğu yönündedir.