İlk olarak Gandi, Güney Afrika’daki Hint nüfusun vatandaşlık hakları için barışçı başkaldırı adımları attı. Hindistan’a döndükten sonra tüm yoksul emekçileri baskıcı vergilere ve ayrımcılığa karşı örgütledi. Hindistan Ulusal Kongresi’nin lideri konumuyla yoksulluğun yok edilmesi, kadın serbestisi, din ve etnik gruplar arası kardeşlik, kast ve dokunulmazlık ayrımcılığına son, ülkenin ekonomik sıhhatine kavuşması ve en mühimi olarak görülen “Swaraj” yani Hindistan’ın yabancı hakimiyetinden kurtulması konularında kampanyalar yürüttü. Britanya tuz vergisine karşı 1930’da yaptığı 400 kilometrelik Gandi Tuz Yürüyüşü ile ülkesinin Britanya’ya karşı başkaldırısına öncülük etti.

1942’de Britanyalılara açık çağrıda bulunarak Hindistan’ı terketmelerini istedi. Hem Güney Afrika hem de Hindistan’da çok kez hapsedildi. Bir Hint ozanı tarafından Mahatma, yani yüce ruh unvanı verildi. Daha sonra Hindistan halkı onu hep bu isimle çağırdı.

Kendisine şöyle bir olay rivayet edilir. Gandi bir gün İngiltere kralıyla görüşür. Görüşme sonunda toplantıyı izleyenler Gandi’ye “Kıyafetiniz bir kralla görüşmek için uygun muydu?” diye sorar. Cevabı çok güzeldir. “Kral ikimize yetecek kadar giyinmişti!.”

Kişisel olarak “pasif direnişin babası” Gandi, önceleri vejetaryen iken sonraları yalnızca meyve ile beslenmeye başladı. Çıkrık ile örülen geleneksel dhoti ve örtü gibi basit giysilerini kendisi yaptı. Ailesinin ekonomik durumu iyi olmasına rağmen basit bir yaşam geçirdi. Vişnu inancına sahip olduğu için hiç bir canlıya zarar vermez ve etini yemezdi.

BİLİNMEYENLERİ

Gandhi henüz 13 yaşındayken evlenmiştir. Evlendiği kız ise 14 yaşındadır.
TIME dergisi tarafından yılın adamı seçilmiştir.
Mahatma'nın sözlük anlamı evliyadır.Bazı kaynaklar ulu ruh, kutsanmış ruh olarak yazar.
Hukuk okumuştur.Avukattır.
Aday gösterildiği Nobel Barış Ödülünü alamadan öldürüldüğü için o sene ödül kimseye verilmemiştir.
Doğum günü Hindistan'da resmi tatildir.
Meyve, süt ve zeytinyağı ile beslenmiştir.
Dinler arası hoşgörüyü sonuna kadar savunmuştur, hatta bu düşüncesindeki kararlılığı dava arkadaşı olan Muhammed Ali Cinnah ile ters düşmesine sebep olmuştur.
Hiç bir zaman şiddeti desteklememiştir.
Diğer ülkelere ne şiddet,ne de silahlı mücadele ile karşı çıkmamıştır.
Kendi taktiği olan sivil itaatsizlik başarılı olmuştur.
Sivil itaatsizlik daha sonrasında diğer liderler içinde ilham kaynağı olmuştur ( Martin Luther King-Mandela)
30 Ocak 1948'de radikal-milliyetçi Hintli bir genç tarafından öldürülmüştür.