Dünyanın farklı ülkelerinde eğitim sistemleri tamamen farklıdır. Tüm okullar aynı derecede sıkıcı olarak bilinse bile sıradışı gelenekler ile olağanüstü eğitim kurumları, çocuklara eğitim ya da en azından biraz bilgi verebilmek için varlar.

Papua Yeni Gine

Dünyanın her yerinde okullara giden öğrencileri özel bir üniforma giymek zorundadırlar. Bazı yerlerdeyse kıyafet zorunlu değildir.  Papua Yeni Gine'de neredeyse çıplak olarak öğretim gören öğrenciler de var.

Hindistan

Hindistan'daki endişeli babalar okul duvarına tırmanarak çocuklarına sınav esnalarında yardımcı oluyor. Oldukça riskli görünen bir eylem tamamen bilgi odaklı. Çocuklarının iyi bir geleceği olması için uğraşan babalar.

Hindistan

Hindistan'da bir başka okul. Yoksul çocuklara gönüllüler tarafından organize edilen bir eğitim çeşidi veriliyor. Yeni Delhi şehrinde bulunan otobanın köprüsünün altını okul olarak kullanılıyor. Okumak veya bilgi almak için 4 duvarın arasına tıkılmak gerekmiyor.

Eğitim her yerde eğitimdir. Bu fotoğraftan sonra aklıma Mahmut hocanın, "Okul sadece dört tarafı duvarla çevrili üstünde damı olan yer değildir." sözü geldi. Haklıymış meğerse...

Filipin Adaları

Bir bot ve üstündeki 3 çocuk nehrin karşı kıyısındaki okullarına geçiyor. Oldukça riskli bir eylemin içindeler.

Kolombiya

Kolombiya dünyanın en egzotik ülkelerden birisi olabilir ancak orada okula gitmek oldukça maceralı bir olay. Örneğin, bazı Kolombiyalı öğrenciler her sabah 400 metrelik Rio Negro nehrini bu şekilde geçiyor.