Anıtlar, her zaman bir şeyin geçmişi hakkında bize bilgi verir. Söz konusu aşk olduğunda ise bu duygu durumunun en saf halini bize gösteren anıtların hikâyesini dinlemek harika bir deneyim haline gelir.

Coral Kalesi

Florida’nın Miami kentinde bulunuyor ve aşkını kaybeden bir el işçisinin hikâyesi ile hayat buluyor. Edward Leedskalnin, henüz 26 yaşındayken 16 yaşındaki Agnes Scuffs’a âşık olur ve ikili kısa bir süre sonra nişanlanırlar. Ancak evlenmelerine bir gün kala Agnes düğünü iptal eder. Edward kayıp aşkı için Coral Kalesi’ni inşa etmeye karar verir. 1921 yılında çalışmalarına başlar ve tüm zamanını buna harcar. Coral Kale’sinin yapımında 1100 tondan fazla mercan kullanır. Günümüzde Coral Kalesi ziyaretçilere açıktır.

Taj Mahal, Hindistan

Hindistan Agra’daki Taj Mahal, aşkın sembolü olarak biliniyor. Babür İmparatoru Shah Jahan tarafından doğumda ölen eşi Mumthas için yapılmış. Türk- İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Taj Mahal, dünyanın yedi harikasından biri olarak gösteriliyor. Yapıtın yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci bulunuyor. Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul ediliyor.

Chandor Bahçeleri, Teksas

Chandor Bahçeleri Teksas’ın Weatherford şehrinde bulunuyor. Tanınmış ressam Douglas Chandor ve eşi Ina Kuteman tarafından aşkla yapılan bir işin sembolü olan bahçelerin tamamlanması tamı tamına 16 yıl sürmüş. 1926 yılında Amerika’ya gelen ve kısa sürede popüler bir portre ressamı olan Douglas Chandor, 1930 yılında Ina Kuteman’la evlenir. İkili 1936 yılında bu harika bahçelerin yapımına başlarlar. Douglas Chandor’un 1953 yılında hayatını kaybetmesi ile Ina Kuteman bahçeyi ziyaretçilere açar. 1978 yılında da kendisi vefat eder. Bahçe bugün düğün ve özel davetlere ev sahipliği yapıyor. Douglas Chandor ve Ina Kuteman arasındaki saf aşkın sembolü olarak gösteriliyor.

Mirabell Sarayı ve Bahçeleri, Avusturya

Mirabell Sarayı ve bahçeleri Avusturya’nın Salzburg kentinde bulunuyor. Prenses Salome için Prens Wolf Dietrich von Raitenau tarafından 1606 yılında yaptırılan bu saray, tamamlandıktan sonra 15 çocuk ile kutsanmış. Bu kutsama ile kraliyet çiftinin birlik içinde hayallerine kavuşmalarının sağlanması amaçlanmış. Wolf Dietrich von Raitenau ölümünden sonra Mirabell pek çok tadilattan geçer ancak temelindeki ruhu asla kaybetmez. Oymalar, heykeller ve özel olarak tasarlanmış merdiven yalnızca onu yapan sanatçının ruhunu değil, aynı zamanda Prens Başpiskopos Wolf Dietrich von Raitenau’nun prensese duyduğu aşkı da simgeliyor.