51. bölge dünyanın en korunaklı yerlerinden biri olup girilmesi yasak olan özel bir askeri tesisdir. Amerika'nın Nevada çölünde yer alan bu çok gizli askeri tesis, uzun yıllardır Komplo teorisyenlerini en önemli iddaalarını oluşturmuştur.

51. bölge özellikleri UFO teorilerinin temelini oluşturan bir olaydır. Resmiyette Amerika hükümeti tarafından çok gizli askeri uçuş çalışmaları, düşman gözleme, uçak ve silah üretimi çalışmalarının yapıldığı askeri bir tesis olarak geçse de çoğu kişiye göre bu sadece görünen yüzü olup aslında gerçek çok farklı...

Iddiaya göre 1950 lerde Amerika'ya UFO gemisi düşmüş ve bu gemide çıkarılan 2 adet uzaylı cesedi ve geminin kendisi incelenmek üzere 51 inci bölgedeki askeri tesise getirilmiştir. Burada uzaylıların cesedi üzerinde otopsiler yapılmış ve bu bilgi Amerikan hükümeti tarafından gizlenmektedir.
Uzun yıllardır popüler Tarihin en önemli gizem konusu olan 51 inci bölge, UFO iddialarıyla sürekli gündemi meşgul etmektedir. Bölgeye girişler oldukça sıkı güvenlik önlemleri neticesinde gerçekleştirilmiştir. Ancak pek çok UFO takipçisi bölgeye gizlice girmek için sızmaya çalışmakta ve tesisin etrafında ihtilaller gerçekleştirmektedir.

51. bölge çok filme konu olmuş ve otopsi görüntüleri kamuoyunda Yer almıştır. Gerçekliği tartışılan bu konu hala tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. Gerçekten uzaylılar var mı burada incelendi mi pek çok soru cevapsız kalmıştır.

Pek çok iddiaya göre Amerika'nın teknolojisinin bu kadar ileri seviyede olması, özellikle Savaş Teknoloji ve Bilim Teknoloji açısından uzaylıların otopsisine göre ve uzay gemisi parçalarından yola çıkarak bu teknolojinin geliştirildiği ve aya roket gönderme ve atmosfer dışına uçuş çalışmaları dahil, askeri silahlar, telefon ve bilgisayar teknolojilerinin 51. bölgedeki gizli çalışmalara dayandığı iddia edilmektedir. Bir başka İddia ise tam tersi olup oldukça dikkat çekicidir.