Taş kesilen veya bir yanardağın yok ettiği şehir olarak bilinen Pompei hakkında çok sayıda araştırma yapılmıştır. Şehrin kalıntıları incelendiğinde birçok arkeolog şehir hakkında ortak bir karara varmıştır. Pompei görüldüğü gibi kolay bir şekilde yok olmamış; birçok afete göğüs germiştir. Milattan sonra 79 yılında Pompei şehrinde bir volkan patlamış ve neticede şehir yanan küller ve toksik gazlar altında kalmıştır. Şehirde bu yıllarda zaman durmuş ve insanlar bu durumdan kurtulmak için ellerinden geleni yapmıştır.

Toz ve kül ortadan kalktıktan sonra ortaya çıkan manzara ise tüyler ürpertici bir görüntü oluşturmuş. Patlamanın olduğu o gün hayat nerede kalmışsa her şey olduğu gibi durmaktadır. Yığınlar arasından altın değerinde çok sayıda bilgi, 2000 yıl öncesine ait olarak tarihe kazınmıştır. Pompei hakkında taş kesilen şehir tabiri genel kabul görmüş ve yayılmıştır.

Şehir, antik kent olarak kabul edilmiştir. Pompei’de yaşananlar, olay sonrasındaki görüntüler birçok tarihçinin ilgisini çekmiş; insanlar şehre merak duymaya başlamıştır. Şehrin hikayesi 2014 yılında beyaz perdeye taşındı. Baş rollerini Kit Harington ve Emily Browining’in paylaştığı Pompeii isimli film de size bu efsanevi şehir hakkında bilgi verecektir.

Pompei şehri, İtalya sınırları içindeki Napoli şehrine ortalama 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehrin kuruluşunun milattan önce 5000 yıllarına kadar uzandığı düşünülmektedir. Şehrin sınırları dahilinde Vezüv yanardağı yer almaktadır. Yanardağ, milattan önce 79 yılında çok şiddetli bir biçimde harekete geçmiş ve şehri talan etmiştir. Pompei, antik Roma kenti olarak bilinmektedir.