Çin, dünyadaki en ilginç ülkelerden birisidir belki de. Hepimiz, hayvanlı takvimlerini, feng shui ve yeni yıl kutlamalarını biliyoruz ancak bunlar, bu inanılmaz kültürün sadece çok ufak bir kısmı. Bu gizemli, çekici ve antik kültürüyle ünlenmiş ülkeye isterseniz biraz daha yakından bakalım.

1- Hediye Vermek

Çin, 9.6 milyon kilometrekarelik büyüklüğü ile dünyanın en büyük üçüncü ülkesi durumunda. Çoğu Çin adeti, batı kültürü ile yetişmiş insanlara ilginç gelse de bazı gelenekler bütün dünyada aynıdır. Misafirliğe gidildiğinde hediye getirmek de bunlardan biri.Çiçek ve meyve tarzı hediyeler genellikle kullanılırken, bu hediyelerin sekiz adet olmasının iyi talih getirdiğine inanılıyor.

2- Hediyeler Hemen Açılmaz

Çin kültüründe, alınan hediyeleri n kutusu açılmadan evin görünür bir köşesine koyulması ve misafirler kalktıktan sonra açılması çok önemlidir. Misafirlerin önünde açılan bir hediye, ev sahibini açgözlü gösterir ve hediyeye önem vermediği anlamına gelir. Çin kültüründe statü ve isim çok önemlidir. Bu nedenle verilen hediyeler kişinin sosyal hayattaki konumuna göre değişiklik gösterebilir.

3- Guanxi-Bağlantılar

Dünyanın her yerinde olduğu gibi, Çin’de de tanıdıklar iş hayatında ve günlük yaşamda daha iyi yere gelebilmek için kullanılır. Ancak Çin kültürü bunu daha da ileri taşımıştır. Sadece önemli konularda değil, bir sinema bileti veya vize almak için bile tanınan kişiler kullanılır ve bu asla rüşvet olarak sayılmaz. Kişisel kartvizitler çok önemlidir ve tanışılan her insana bir adet verip kendini tanıtmak gündelik hayatın bir parçası olmuştur.

4- Gurur Ve Saygı

Batı dünyasında bunun adına ‘’kibir’’ denilebilir belki ancak, Çin kültüründe gururlu bir imaj oluşturup az konuşmak, iş dünyasının gerekliliklerinden biridir. İster sınıfta, isterse işyerinizdeki bir toplantıda vakur görünmek ve haksız olsa bile kabul etmeyip başka bir şekilde tartışmayı bitirmek Çin kültürünün ilginç bir özelliğidir.

5- Tütün İçmek

Çinlilerin iş hayatında ve sosyal hayatta yapması gerekenlerden belki de en önemlisi tütün içmektir. Evet yanlış duymadınız, yeni bir insanla tanıştığınızda ona bir adet tütün ikram etmek sizin prestijinizi arttırıyor. İkram edilen tütünü tabi ki geri çevirebilirsiniz fakat bunu yaparken çok saygılı olmanız gerekiyor.Ancak bu kural sadece erkekler için geçerli. Kadınların tütün içmelerine pek hoş gözle bakılmıyor. Çin hükümeti, geçtiğimiz yıllarda bazı tütün yasakları koyduğu için bu geleneğin ilerleyen yıllarda silineceği düşünülüyor.

6- Çin’de Evlilik

Eski Çin geleneklerine göre, evlilik aşırı karmaşık ve uzun bir süreç. Çinliler için evlilikler sadece gelin ve damat arasında değil, aileler arasında da yapılıyor. Geleneklere göre, damadın toplam üç adet mektup yazması isteniyor. Birincisi nişan için, ikincisi verilen hediyeler için ve sonuncusu damadın, gelinin evine gittiği ilk gün yazması gereken evlilik mektubu. Bu mektupların yazımından soran toplam altı adet teklif daha yapılıyor ve bu sürecin sonunda evleniliyor.

7- Sohbetlerde Açtığınız Konulara Dikkat Edin

Çin kültüründe, bazı konuların konuşulması pek hoş karşılanmaz ve karşınızdaki insan bir konudan rahatsız olduğunu bazı jestlerle anlatmaya çalışır. Bu durum genellikle politika ve din konularında meydana gelmektedir. Eğer karşınızdaki kişi sessizleşmiş, anlamaz bir tavır sergiliyor ya da konuyu değiştirmeye çalışıyorsa rahatsız olmuş demektir.