Kuzey Etiyopya’nın Afar bölgesinde bulunan Danakil çöküntüsü, son derece yüksek sıcaklıkları ve doğal görünmeyen oluşumları ile cehennem benzeri bir yerdir. Dünyanın en zalim yeri olarak adlandırılan bu yer sadece maceracı bir kalbi, güçlü ve esnek bir vücudu ve zihni olanlar içindir.

3,2 milyon yıllık ünlü insansı fosil “Lucy” (Australopithecus afarensis), burada bulunmuştur. Bu da Danakil çöküntüsünü arkeologlar ve paleontologlar için ünlü bir yer haline getirmiştir.

Yerel Afar halkı, Danakil bölgesindeki tuzun aslında birlerce tonluk saf altın olduğuna inanmaktadır. Efsaneye göre yerel halk önceleri bu bölgede krallar gibi yaşamakta idiler ancak zamanla aç gözlü bir hal alıp tembelleştiler ve tanrılarını unuttular. İntikam olarak tanrı yerel halkın tüm altınlarını tuza çevirdiler. Efsane halkın ne zaman aç gözlü olmayı bırakırsa cezalarının o zaman biteceğini ve tuzun tekrar altına dönüşeceğini belirtiyor.

Danakil çöküntüsü, Eritre ve Cibuti sınırlarına yakın olan Etiyopya’da bulunan Afar üçgeninin bir parçasıdır. Afrika’nın Boynuzu’ nda yer alan jeolojik vadinin bir parçasıdır. Danakil çöküntüsü bölgede yer alan üç tektonik plakanın faaliyetleri sonucunda oluşmuştur.

Deniz seviyesinin 100 metre altında yer alan bu düz tuzlu bölge, yaklaşık 35 santigrat derece ile gezegendeki en yüksek ortalama sıcaklık rekorunu kırdı. Ve gerçekten sıcak olan bazı günlerde sıcaklık 60 santigrat dereceye ulaşmaktadır.

Dünyada cehenneme açılan kapı olarak anılan, Danaki çöküntüsü dünya üzerinde yer alan en misafirperver olmayan bölgelerden biridir. Uçsuz bucaksız tuzlu düzlükleri, kavurucu kumları, sülfür kokusu, aktif volkanları, madem yatakları aşırı sıcaklar ile birleştiğinde bu bölge takma adını hak ediyor.