Kuzey Kore

Dünyanın en ilginç ülkeleri arasındaki yeri tartışılmaz olan Kuzey Kore, bu ününü dünyanın en kapalı ülkesi olmasından alıyor. Ülkeye seyahat etmenin tek yolu olan devlet turuyla gittim. İnternet yok ve turistler akşamları otel hapsinde tutuluyor. Aşağıdaki kurucu lider Kim İl-sung ve oğlunun heykellerinin fotoğrafını yanlış bir açıdan veya bacakları kesik çekmek yasak.

Sibirya

Kuzey Asya’nın tamamına yakınını kapsayan dev Sibirya coğrafyasında yer alan Yakutistan seyahatimi, dünyanın en soğuk kenti Yakutsk ve çevresine giderek gerçekleştirdim. Ural Dağları’ndan Pasifik Okyanusu’na uzanan, çoğu insansız, yüz ölçümü Avrupa kıtasından 3 milyon kilometre kare daha geniş, dev bir bölge.

Grönland

Kısa süre önce dünyanın en büyük adası Grönland’a gidip huzur, sessizlik ve buzulların güzelliğini yaşadım. Türkiye‘nin üç katı adada sadece 57.000 kişi yaşıyor.

Güney Afrika

Afrika kıtasının en çok turist giden ikinci ülkesi olan Güney Afrika, birçokları için dünyanın en ilginç ülkesi. Dünyanın en ilginç yerleri listesine koyduğum Güney Afrika rengarenk.

Svaziland

Mutlak krallıkla idare edilen Svaziland, 16 eşli bir kral tarafından yönetiliyor. Dünyanın en yüksek AIDS oranına sahip, genç ölünen, enteresan bir ülke. Birçok şeyde para yerine inek geçiyor.

Çin

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, muazzam bir insan, kültür ve yemek çeşitliliğine sahip. 21.196 kilometre uzunluğundaki surlardan oluşan dünyanın en büyük insan yapısı Çin Seddi üzerinde tek başıma yürümek heyecan verici. Yaygın bilinenin aksine sadece kuzeyden gelen saldırılara karşı koymak için değil, İpek Yolu ticaretinde taşınan ürünlerden gümrük vergisini kaçırmadan alabilmek ve göçmen akışını denetlemek için de inşa edildi.