NEUROFİBROMATOSİS 

Neurofibromatosis (NF) kemikleri, yumuşak dokuyu, deriyi ve sinir sistemini etkileyen genetik bir hastalıktır.

NOMA

Dişeti veya yanakta siyaha yakın renkte bir ülser yani yara şeklinde başlar. Kısa zamanda etrafa yayılır.

MACRODACTYLY 

El ve Ayak parmaklarının aşırı iri oluşu.

SIRENOMELIA

Deniz kızı sendromu da denen bu hastalıkta çocukların doğuştan bacakları yapışık olarak dünyaya geliyorlar. Görünüş itibarı ile deniz kızına benzediklerinden bu isim veriliyor.

PROTEUS SENDROMU

Vücudun belli kısımlarında büyüme oluyor ve durdurulamıyor. Bu da vücut şeklini bozuyor.

PROGERIA

80 yaşındaki çocuk hastalığı olarak da biliniyor. Nadir görülen bu hastalık çocuğun vücudunun yaşlı bir insan gibi görünmesine sebep oluyor.

PORFIRIA

Vampis hastalığı denen hastalıkta deri güneşe karşı aşırı derecede hassas oluyor. Güneşle en ufak bir temas bile deride yanmaya ve acıya sebep olabiliyor.

MİKROPSİ

Hastalığın bir diğer adı Alice Harikalar Dyarında sendromu. Bu hastalığa yakalanan kişiler nesneleri olduklarından çok daha küçük görüyorlar.

ESTHESIONEUROBLASTOMA (ENB)

Nadir görülen tümör kaynaklı bir hastalık. Fransa'da bu hastalığa yakalanan 53 yaşındaki kadın ötenazisini bizzat cumhurbaşkanından istemişti. Ancak, kabul görmemişti.

ELEFANTİYAZİS

Fil hastalığı veya fil Adam sendromu da denen bu hastalık tropikal bölgelerde bazı tür solucan larvalarının sivrisinekler aracılığı ile insan vücuduna girmesiyle oluşuyor. David Lynch'in ünlü filmine de konu olmuştu.

BALONCUK HASTALIĞI

Deri üstünde oluşan tümörlerin büyümesi ve tüm vücuda yayılmasıyla oluşan nadir bir hastalık. dünyada sadece birkaç kişide var.

HEMATİDROSİS

Kan ağlama hastalığı. Kendi kendine geçebildiği gibi tedavi gerektiren durumlar da olabiliyor.