Kanada 1917

1917 yılının kasım ayında Kanada’nın liman şehri olan Halifax’da gerçekleşen bu patlamada iki binden fazla insan öldü. Denizde seyir halindeyken birbiriyle çarpışan bomba yüklü gemiler bir şehrin nerdeyse yok olmasına sebep oluyorlardı. Hatta patlama o kadar şiddetliydi ki gemide bulunan 2 tonluk top patlamadan sonra 8 kilometre ilerde bulunmuştu.

Hindenburg 1930

1930’lu yıllarda Almanya’nın ürettiği devasa bir zeplin olan Hindenburg Berlin’den havalanıp New York’a doğru yola çıkmıştı. 6 mayıs 1937 günü inişe geçtiği sırada balon kısmı bir anda alev aldı. Balonun içi binlerce metreküp aşırı yanıcı hidrojen gazıyla doluydu. 250 metre boyundaki bu devasa zeplin bir buçuk dakika içerisinde yanarak kül oldu. Yaşanan patlama ve yangın yüzünden 35 kişi öldü. Bu olayın ardından zeplinlerin hava taşımacılığında kullanılmasından vazgeçildi.

Trinity 1945

Tarihin ilk atom bombası denemesi Trinitiy’dir. Amerika’nın Manhattan projesi kapsamında geliştirip ürettiği bu bomba Amerika’nın New Mexico çölünde denendi. 16 Temmuz 1945 yılında patlatılan bomba o ana kadar görülmemiş bir etki yarattı. O günün bilim insanları dahi böyle büyük bir patlama beklemediklerini açıkladılar.

Çar Bombası 1961

Sovyetler Birliğinin geliştirmiş olduğu bu bomba Japonya’ya atılan atom bombasından 6500 kat daha güçlüydü. Patladıktan sonra bütün dünyada ölçülebilen depremler meydana geldi. Neyse ki hiçbir ülke bu bombayı bir savaşta kullanmadı.

Herdfordshire 2005

İngiltere’de bulunan Herdfordshire yakıt tankları 11 ekim 2005 günü infilak etti. Tanklarda tam 270 milyon litre ham petrol bulunmaktaydı. Patlama o kadar şiddetliydi ki 200 km ötedeki Hollanda ve Fransa kıyılarından dahi hissedildi.