The Overtoun köprüsü, İskoçya’nın Milton yakınlarında bulunan ve 1859'da inşa edilen en büyük köprüdür. Bu köprüyü bu kadar ünlü yapan şey ise, açıklanamayan olayların bu köprüde yaşanmış olmasıdır. Bu köprü, köpeklerin [1] özellikle de uzun burunlu türlerin  buradan atlayıp intihar etmesi ile ünlenmiştir.

Overtoun köprüsünün inşa yılı 1859'a dayanıyor. İlk bakıldığında köprü gayet normal gözüküyor. Dönemini yansıtır şekilde gotik hatlara sahip. Fakat tarihte küçük bir araştırma yaptığınızda köprünün bir çok köpek intiharına ev sahipliği yaptığını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Evet, bu köprüden geçen köpekler, kendilerini 15 metre yüksekliğinden hep aynı noktadan ve aynı açıyla boşluğa bırakıyor. Araştırmacılara göre şu ana kadar köprüden 6000 köpek atlayış gerçekleştirmiş ve sadece 6 köpek hayatta kalabilmiş. Kurtulan köpekler, hayatlarının geri kalanında huzursuz hallerinden asla kurtulamamışlardır. Yapım tarihinin 1859 olmasına karşın ilk.ihbarların 1960'lara dayanması da ilgi çekici kısımlardandır.

İlk olaylar, 1950 ile 1960lı yıllarda bildirilmiştir. İlk olay, "Koli" (Lessie) cins köpeklerin bir anda köprünün tepesinden 15 metre boşluğa atlamalarıyla gerçekleşmiştir. Bazı olaylarda kurtulan köpekler de olmuş; ancak bu köpekler, daha sonra yeniden bu köprüye çıkarak intihar etmeye devam etmişler. Bu olayı daha da ilginç kılan bir diğer nokta ise oradan atlayarak intihar eden bütün köpeklerin hep aynı taraftan ve aynı açıyla atlamış olmalarıdır. Oranlayınca, her ay bir köpek ölmüş ve toplam sayı 600 e ulaşmıştır. Köprünün bu gizemli durumuyla ilgili birçok araştırma yapılmış ancak somut bir neden bulunamamış. Neden böyle olduğu bilinmiyor ve köpeklerin neden kendilerini köprüden attıklarına dair mantıklı bir açıklama yapılamıyor.

Birisi köpeğini bu köprüye getirdiğinde köpek olabildiğince zıplar ve kendinin aşağı atar eğer ölmezse tekrar köprüden sıçrar ve ölene kadar devam eder. Bu intihar girişimlerine şahit olan insanlara göre; köpekler, korkulukların üzerine tırmanıp oradan kendilerini atıyorlar. Ağladıkları ise söylentiler içinde ve doğrulanmayı bekliyor. Ian Fleming'in bu olayla ilgili açıklaması şöyle: "Bir kere rastlantı, iki kere tesadüf, üç kere düşmanın işi ve 600'den fazlası kesinlikle tarih öncesi bir Sümer iblisinin ya da benzer bir varlığın işi."  Bazıları, bu köprünün perili olduğuna inanıyor. Ancak 1994'te bir adam, kendi bebeğini bu köprüden atmış. Daha sonrada kendisi atlamış. Bu trajik olayın sebebi de mi Overtoun köprüsü? Bazı kişiler ise bu köprünün "sırat köprüsü" olduğunu düşünüyor. Bazıları geçiyor, bazıları düşüyor bazıları ise hiç uğramıyor bile.Daha sonra İskoç yetkililer, zoologlardan oluşan bir ekiple konuyu araştırmışlar ve çevrede yaşayan minklerin kokusuna bağlı olarak köpeklerin avcılık içgüdüsüyle köprüden atladıklarını tespit etmişlerdir.