Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa adlı tablosundaki sanat tarihçilerini birbirine düşüren gizemli ifadenin 500 yıllık sırrı çözüldü. Leonardo da Vinci'nin, bir tüccarın eşi olan Lise Gherardini'yi resmettiği düşünülen ünlü portresi Mona Lisa, sanat tarihçilerinin üzerinde en çok tartıştıkları eserlerden biridir.

Tartışma konusu Gherardini'nin dudaklarındaki ifadeden -gülümsediği mi yoksa üzgün mü olduğu- ileri gelir. Bu ifade üzerine yüzlerce yazı kaleme alınmış, bu gülümseme yüzyıllardır çözülmeyi bekleyen bir gizeme dönüşmüştür. Mona Lisa ne anlatmak istemektedir? Bakışında şefkat mi vardır, yoksa şehvet mi? Kızgın diyenler de olmuştur, sakin diyenler de. Kesin olan tek şey ona bakan her insanın farklı bir yorum yapmasıydı. Ta ki bugüne kadar.

Freiburg Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre Mona Lisa'nın yüzündeki ifadenin kesinlikle mutlu olduğu açıklandı. Yapılan deneyde deneklere Mona Lisa'nın dokuz siyah beyaz fotoğrafı gösterildi. Bu fotoğraflardan sekiz tanesinin ağzında ufak oynamalar yapıldı. Bu sekiz fotoğrafın dördünde ağız mutlu, diğer dördünde üzgün bir ifadeye yol açacak şekilde değiştirildi. Fotoğraflar karıştırıldıktan sonra ve her deneğe bu fotoğraflar 30 kere gösterildikten sonra, araştırmacılar orjinal fotoğrafın %97 oranında mutlu olarak ifade edildiğini gördüler.

İkinci deneyde ise şu yöntem izlendi: Mona Lisa'nın üzerinde oynanmış sekiz 'daha üzgün' fotoğrafı bazı nüanslarla yeniden deneklere sunuldu. Orjinal resim deneklere hala mutlu gözükürken, denekler ilginç bir şekilde manipule edilmiş fotoğrafların hiç olmadıkları kadar üzgün gözüktüğünü söylediler. Bir Fransız bilim insanı konuyla ilgili olarak "Beynimizde sabit bir mutluluk ve üzüntü ölçeği yok. Beynimiz sahayı inanılmaz bir hızla tarar ve biz de toplam aralığa dikkat ederek bunu ifade ederiz." şeklinde konuştu.

2005 yılında Amsterdam Üniversitesi’nde yapılan duygu tanımlama üzerine bir bilgisayar modellemesi de gülüşü % 83 mutlu, % 9 tiksinmiş, % 6 korkulu, % 2 kızgın, % 1 nötr bulmuştu.