Mauritius , Hint Okyanusu’nun güneybatı bölümünde yer alan ada ülkesidir. Madagaskar’ın 900 km kadar doğusunda ve Hindistan’ın 3.943 km güneybatısındadır. Yüzölçümü 2.040 km² olup, adada 1,5 milyon kişi yaşamaktadır. Adada yaşayanların çoğu geçimini turizm dışında şeker kamışı üreterek sağladıkları için ‘şeker adası’ olarak da anılmaktadır.

St.Brandon, Rodrigues ve Agalega Adaları da Maritus Cumhuriyeti’ne dahildir. Maritus, coğrafî olarak Hint Okyanusu’ndaki Maskaren Adaları’nın bir parçasıdır. Başkenti Port Louis’dir.

Adaya 16. yüzyılın başlarında ilk olarak Portekizliler adım atmıştır. 18. yüzyılda ise, Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Ünlü Hindu tapınağı Maheswarnath buradaki Triolet kasabasındadır. Ayrıca 17. yüzyılda soyu tükenmiş olan güvercin benzeri kuş türü Dodo’nun da son yaşamış olduğu alan Mauritius’tur.

Mauritius Adası’nın güneybatı ucundaki, havadan bakıldığında sualtında bir şelale varmış gibi görünen büyüleyici doğal oluşum görenleri şaşkına çeviriyor.Kum ve alüvyonların taşınması nedeniyle oluşan şelale yanılsaması, Google’un Haritalar servisinde de görülebiliyor.

Mauritiuslular adalarını ‘7 renkli yeryüzü parçası’ olarak adlandırıyorlar. Eğer tatilinizi tropikal bir adada geçirmeyi hayal ediyorsanız, bembeyaz kum, palmiye ağaçları ve türkuaz dalgaları kenarında gün boyu güneşin tadını çıkarmak, mercan adalarında denizin dibini keşfetmeye varım ve farklı kültürlerin şaşırtıcı uyumuna tanık olmak istiyorum diyorsanız aşk ve dansın ülkesi Mauritius tam size göre bir yer olabilir.

Temelleri 17. yüzyılda atılan Mauritius mutfağı adanın demografik yapısı gibi çok kültürlü. Hiç yerleşim olmayan adada yaşamaya başlayan Hollandalıların Güney Afrika’dan getirdikleri köleler ülkelerinin mutfak kültürünü de taşımış.

İngilizlerden kalan en önemli mutfak izi ise Hindistan’dan şeker kamışı plantasyonlarında çalıştırmak için getirilen işçilerin temel yemeği ‘curry&rice’. Bir cins bol baharatlı yahni olan, et ya da balıkla yapılan ‘Köri’ bugün adanın milli yemeklerinden biri kabul ediliyor.