Yeni Müslüman olan adam öyle bir Fatiha okudu ki izleyenler duygu dolu anlar yaşadı.

Bununla birlikte İslam'ı seçen bir başka isim de Bulgar vatandaşı Victoria Dimitrova Dinkova oldu.

Havsa Naipyusuf Köyü'nden Ertan Uçak ile evli olan Bulgar vatandaşı Victoria Dimitrova Dinkova düzenlenen dini tören ile kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu.

Aslen Bulgaristan vatandaşı olan ve İslam dinini seçen Victoria Dimitrova Dinkova, müslümanlığı seçtikten sonra da Cansu ismini aldı.

Kendi isteği ile Müslüman olmaya karar verip İlçe Müftülüğü'ne Müslüman olmak için müracaatta bulunan Dinkova için ilçe müftülüğünde dini tören merasimi düzenledi.

Törene İlçe Müftüsü Hayrullah Balta, Müftülük Personeli Mustafa Akkaya ve İlçe Belediye Meclis Üyesi Tufan Baş'ın katıldı. İlçede ilk defa gerçekleşen dini tören Merasimi İlçe Müftüsü Hayrullah Balta'nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı ve dualarla devam etti.

İlçe Müftüsü Hayrullah Balta törende yaptığı konuşmasında, “Muhterem Hanımefendi, İslam’ da Allah her manasıyla birdir. Zatında ve sıfatında birdir. Doğmamıştır ve doğrulmamıştır, oğlu, kızı yoktur. Hiçbir şekilde benzeri ve dengi yoktur. Her şey O’na muhtaçtır. O hiçbir şeye muhtaç değildir. Mekânla, zamanla sınırlı değildir. O kullarına çok yakındır. Vasıtasız, aletsiz olarak bilir, görür. Gücü her şeye yeter. Dünyayı, kâinatı ve her şeyi yaratan, kanunlarıyla düzenleyen O'dur. Allah'ın birliği inancına ve O'na teslimiyet üzere bulunmaya İslam diyoruz. İslam'a girmek Allah'a ve Hz. Muhammed'in Allah'ı kulu, peygamberi olduğuna ve onun getirdiklerine inanmakla olur. Bu ifa-şehadet kelimesinde özetlemiş oluruz.” diyerek Dinkova’yı tebrik etti.

İlçe Müftüsünün konuşmasından sonra kelime-i şehadet getirerek İslam dini ile tanışan ve Cansu ismini alan Victoria Dimitrova Dinkova da, “Allah'ın huzurunda ve şahitlerin şehadetinde isteyerek, severek ve bir baskı altında kalmadan İslamiyet'i seçtim. ”diyerek mutluluğunu dile getirdi.

İlçe Müftüsü merasim sonunda Cansu Uçak'a bir adet Kur'an-ı Kerim ve ilmihal hediye ederek 'Müslüman olma belgesi’ verdi.