Daha çok Osmanlı döneminden bildiğimiz gizli geçitler ve odalarla dolu sırlar günümüze kadar gelmiştir. Fakat bazıları ise sırra kadem basmayı başarmıştır . Kralların kaçması ve saklanması için , bazı ciddi meselelerin konuşulması için gibi nedenlerle geçitler yapılmıştır .

Sizler için bu gizli geçit ve odalardan en esrarengiz olan 5 tanesini araştırdık ve sizlere sunduk. İşte karşınızda esrarengiz 5 gizli geçit ve oda.

Coffin Evi

Bu ev dışarıdan bakan birisi için gayet sıradan gayet nezih bir ev görünümü vermektedir .Ama böyle görünen bu ev Amerikan iç savaşı öncesi 200 e yakın köleye geçitleriyle ev sahipliği yapmıştır. Üstelik Tom Amca'nın kulübesi buradaki kölelerden birinin yaşamanı konu alır.

Bordo Geçidi

Dan Brown'un Melekler ve şeytanlar adlı kitabında bu geçidin bahsi geçmiştir . Papaların tehlike anında kaçması için yapılmıştır . Bu geçit şu anda ise turizme açıldığı için gizlilik ve esrarengizliğini kaybetmiş sıradan bir geçit olmuştur .

Meksika - Amerika Uyuşturucu Tüneli

Tijuanada'ki bir mutfağın altından Amerika'ya uyuşturucu kaçırmak amacıyla yapılmıştır . Tünelin içi dar olmasına rağmen tren yolu gibi bir yol yapılmıştır . Meksika'da ki en ünlü uyuşturucu kaçakçılarının sıkça kullandığı , en meşhur tüneldi .

Hindistan Ulusal Kütüphanesi

Bina eskidiği için restore edilme kararı alındı . Arkeologlar ise restorasyon sırasında büyük bir oda buldular. Bu odayla iligli bir kaç görüş hakim ama hiçbiri net ve kesin değil . Odanın isyancıların üstüne örüldüğü ya da İngiliz sömürgesi zamanında hazine saklamak amacıyla örüldüğü söyleniyor. Bu duvarın yıkılmasına izin verilmediği için henüz içinde ne olduğu bilinmiyor fakat bence duvar çoktan yıkıldı ve içinde isyancıların kemikleri olduğu için açıklanmıyor ve oda gizeminin korumaya devam ediyor .

Korku Odası

H.H. Holmes'in tasarladığı alt katında bir çok gizli geçit , labirent bulunan misafirlerini odalarında öldürüp işkence odasına atan bir seri katilin işi . 300 'ün üzerinde insanın öldürdüğü tahmin ediliyor .