Değişik tarihlerde dünyanın değişik yerlerinde yaşanan bazı tuhaf kayıp vakaları var ki hala aydınlatılabilmiş değil. Böyle olunca da insanın aklına bilim-kurgu filmlerini ya da romanlarını getiriyor. Tabii ki bu insanların mesela Fringe dizisindeki gibi paralel bir evrene geçtiklerini iddia edecek olsak, akıl sağlığımızı sorgularlar. Bu davaların izini süren bir Dr. Walter Bishop yoktu ama yüzlerce uzman seferber olmuştu. Ne bir iz ne de ortadan kaybolma nedenlerine dair bir işaret bulunabildi. İşte o tuhaf kayıp hikayeleri...

Maura Murray

Massachusetts Üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Maura, 9 Şubat 2004'te New Hampshire'da bir kaza geçirdi. Kazadan sonra durumunun iyi olduğunu gören pek çok tanık vardı. Hastaneye bile gitmek istememişti. Ancak o tanıklar onu son gören kişilerdi. Birkaç gün sonra nişanlısının telefonuna bir kadının hıçkırarak ağladığı bir ses kaydıydı. Maura'dan bir daha haber alınamadı, akıbeti bilinmiyor.

Brandon Swanson

14 Mayıs 2008’de 19 yaşındaki Brandon Minnesota'ya gitmeye çalışırken kaza yaptı. Ardından babasını arayarak kendisini almasını istedi. Anne ve babası kaza yerine geldiğinde orada değildi. Telefonla aradıklarında Lydn ilçesine gitmeye çalıştığını söyledi ve ilginç bir şekilde küfür etmeye başladı ve telefonu kapandı. Bir daha da kendisinden ne haber alındı ne de izine rastlandı.

Louis le Prince

Louis le Prince, dünya üzerinde bir şeyi ilk kez filme alan kişilerden biri. Sinematografinin babası ayrıca en garip kayboluş hikayesiyle biliniyor. 16 Eylül 1890'da Paris trenine binen ve en son bagajını kontrol ettiği sırada görülen le Prince, kompartımanına girdikten sonra bir daha görülmedi. Tren Paris'e ulaştığında trende yoktu. Kabininin camlı sıkı sıkı kapalıydı, atlamış olma ihtimali yoktu. Louis le Prince'in başına ne geldiği, nereye kaybolduğu hala bilinmiyor.

Michael Negrete

İlginç kaybolma hikayelerinden biri de 10 Aralık 1999’da Los Angeles'te yaşandı. UCLA'da ilk yılını okuyan Michael, bütün gece arkadaşlarıyla bilgisayar oyunu oynamış ve sabah arkadaşları uyandığında da orada olmadığı görülmüştü. Ancak anahtarı, cüzdanı, bütün eşyaları ve ayakkabıları da oradaydı. Polisin araştırmasında kampüsün birkaç kilometre ilerisindeki otobüs durağında köpekler Michael'ın kokusunu aldı. Ancak onu gören hiç kimse olmamıştı, kendisinden bir daha da haber alan olmadı.