Reptilian meselesini ilk ortaya atan kişi David Icke dır. Bu meseleyi anlamamız önemlidir çünkü İlluminati üzerinde dönen pek çok yalan-yanlış bilgilerden biride bu sürengen ırk meselesidir. David Icke bugün dünya çapında oldukça meşhur birisidir. Dünya'yı gezerek bu adına reptilian dediğimiz sürüngen ırk ve İlluminati hakkında seminerler, konferanslar düzenliyor. Güzel tespitleri olmasına karşın kendisi dinleri reddeder ve İlluminati dediğimiz elit kimselerin insanlık tarihi boyunca bu tip dini inançları kendilerine siper ederek insanları kandırdıklarını buna binaen de insanlık tarihi boyunca din gibi insanları kontrol altında tutucak sistemleri bu ırkın kurduğunu söyler.

David Icke İlluminati hakkında büyük gerçeklikleri ortaya çıkaran insanlardan birisi ve uzun yıllardır piyasada. Kendisini biraz bile takip ederseniz muazzam tespitleri olduğunu farkedersiniz. Reptilian ırkı meselesini de ilk ortaya atan kişi kendisidir. Bu teori kabaca İlluminati denen örgüt üyeleri aslında cinlerle falan iletişim kurmuyorda sürüngenimsi ve dünya dışından gelen bir ırk olan ve dünyaya nesiller boyunca kanbağı ile hükmeden reptilianların devamı üzerine kurulu olmasıdır. Evet Icke'a göre insanları yöneten ağababaları aslında uzaylılardır ve bu uzaylılar o kadar üstün bir ırktır ki herhangi bir insanın bilinç seviyesiyle algılanamazlar. Icke uzun yıllardan beri bu konuda ısrarını sürdürüyor. İllüminati üyelerinin satanist ritüellerinde başka boyutlarla iletişim kurabildiğini red etmiyor fakat bu ritüeller esnasında cinlerle değil de reptilian denen varlıkları çağırabildiklerini ileri sürüyor. Ona göre reptilianlar sadece başka bir gezegenden gelmiş uzaylılar değiller, aynı zamanda başka bir boyuttanda geliyorlar.

1- Programlanmış insanlardır yani reptilianlar tarafından kontrole alınmış insanlardır. Bilinçten ve özgür iradeden yoksundurlar. Günümüz Gençleri bunları İlluminati'nin sanatçıları olarak bilir.

2- İkinci grup koyun sürüsü olan insanlar. İnsanlığın tamamına yakınını bu kitle oluşturur. Bilince sahiptirler fakat büyük abiler tarafından önemsenmezler çünkü ne söylenirse onu yaparlar. Sorgulamadan koyulan kuralları uygularlar. Dünyaya hakim olduğu ileri sürülen ırkın, en büyük geçim ve sömürü kaynağı bu gruptaki insanlardır. Bu grupta ki insanlar aynı zamanda 1.grupta ki insanları çok fazla önemseyip hayatlarını onlara adarlar.

3- Bu grup ise en önemlisi. Sayıca en az olan grup budur. Çünkü bu insanlar ilüzyonun/yanılsamanın arkasındaki gerçeği görebilirler. Matrix`teki Neo gibi insanlardır ve toplum tarafından “ deli ” gözüyle bakılırlar. David Icke ve illuminati diye bir oluşumun farkında olan insanlar buraya dahil edilebilir.