1. ATEŞ- Ateşin icat edilmekten ziyade, keşfedildiği iddia edilebilir. Kuşkusuz ilkel insanlar, ateşin neden olduğu bazı olayları gözlemlemişlerdi, fakat onu nasıl kontrol edeceklerini, nasıl üreteceklerini öğrenene kadar bu yeni aracın bütün nimetlerinden yararlanamadılar. En erken ateş kullanımı, 2 milyon yıl öncesine kadar uzanıyor; bu teknolojinin yaygın kullanımı ise yaklaşık 125.000 yıl önce gerçekleşmiştir. Ateş bize sıcaklık, koruma sağladı ve bir dizi icada ve pişirme gibi becerilere yol açtı. Pişirme yeteneği, genişleyen beyinlerimize gerekli besin maddelerini almamıza ve diğer primatlara karşı tartışılmaz bir avantaj sağlamamıza yardımcı oldu

2. TEKERLEK– Tekerlek, Mezopotamyalılar tarafından çanak çömlek yapımında kullanılmak üzere yaklaşık M.Ö. 3500’de icat edildi. Bundan yaklaşık 300 yıl sonra, tekerlek bir at arabasına eklendi ve gerisi malum. Tekerlekler, günlük hayatımızda her yerde bulunuyor; ulaşım ve ticaretimizi kolaylaştırıyorlar.

3. ÇİVİ– Bu çok basit fakat son derece kullanışlı metal bağlayıcıların bilinen en eski kullanımı, M.Ö. 3400 yıllarında Eski Mısır’a kadar uzanmaktadır. Eğer vida taraftarıysanız, Antik Yunanlılardan (M.Ö. 1. veya 2. yy) beri var olmuşlardır.

4. OPTİK LENS-Gözlüklerden mikroskoplara ve teleskoplara kadar optik lensler görüş olanaklarını büyük ölçüde genişletti. İlk kez antik Mısırlılar ve Mezopotamyalılar tarafından geliştirilmiş olsalar da uzun bir geçmişleri vardır, bunlara Antik Yunanların katkıda bulunduğu ışık ve vizyonun temel teorileri de dahildir. Optik lensler, fotoğraf, film ve televizyonda medya teknolojilerinin oluşturulmasında etkili bileşenlerdi.

5. PUSULA- Bu seyrüsefer aygıtı insanoğlu için araştırmalarında büyük bir güç olmuştur. İlk pusulalar M.Ö. 300 ile 200 yılları arasında Çin’de kerestelerden yapılmıştır.

6. KAĞIT Çin’de M.Ö. 100 civarında icat edildi, kâğıt fikirlerimizi yazmamıza ve paylaşmamıza izin vermesi açısından vazgeçilmezdir.

7. BARUT- yüzyılda Çin’de icat edilen bu kimyasal patlayıcı, askeri teknolojide (ve uzantı olarak insanlık tarihinin gidişatını değiştiren savaşlarda) önemli bir faktör olmuştur.