Atilla Han

Atilla Han günümüz topraklarına göre Macaristan’da doğmuştur ve tarihin en acımasız ve vahşi liderlerinden birisi olarak anılır. O dönemde Roma İmparatorluğunun dominant yapısına meydan okuyan en önemli liderlerdendi ve Avrupa Hun Devleti’nin hükümdarı olarak kuzey Avrupa’nın büyük bir bölümünü topraklarına katmıştı. Ayrıca kimi tarihçilere göre şiddet kelimesi bile gözlerini parlatmaya yetiyordu. Ayrıca Yunan savaş tanrısı Ares’in kılıcına sahip olduğunu iddia ediyordu bu şekildeki korku salma psikolojisi de Roma İmparatorluğundaki düşmanları üzerinde işe yaramıştı.

Kazıklı Voyvoda

Tarihte çok az insan kalbinde bu kadar acı taşımış ve bu kadar acımasız olmuştur. Vampir hikayelerinde anılan Dracula efsanesi kendisinden ilham alınarak yazılmıştır. Transilvanya, Romanya’da dünyaya gelen Kazıklı Voyvoda ya da diğer adı ile 3.Vlad’ın Osmanlı ordusu karşısında çok önemli zaferleri vardır. Osmanlı ordusu ile Avrupa arasında çok uzunca bir süre kalkan olmuştur. Bu merhamet bilmeyen adamı tanınır yapan özellikleri ise yakaladığı askerleri kazıklara çakması ve kanlarını içmesiydi.

Spartaküs

Şüphesiz gelmiş geçmiş en meşhur ve en yetenekli gladyatördür. MÖ 71-73 yılları arasından çıkan köle ayaklamasının öncüsü ve lideridir. Gladyatör olarak arenada yapılan ölümcül dövüşlerde de Roma İmparatorluğuna karşı da uzunca süre ayakta kalmıştır. Meşhur Roma İmparatorluğunu hiçbir kişi bireysel olarak bu şekilde tehdit etmemiş edememiştir. İmparatorluğun ayaklanmaları durdurmak için gönderdiği sayısız orduyu yenmiş ve yönetim sistemini sarsmıştır. Trakyalı bu savaşçı hakkında düzinelerce filmler ve diziler yapılmıştır.

Selahaddin Eyyubi

Mısır ve Suriye sultanı olan Selahaddin Eyyubi aynı zamanda Eyyubi hanedanının kurucusudur. Hıttin Muharebesi ile 2 Ekim 1187’de Kudüs’ü Haçlı kuvvetlerinden alarak kentte 88 yıl süren Hristiyan egemenliğine son vermiş, akabinde Hristiyanların düzenledikleri III. Haçlı Seferi’ni etkisiz hale getirmiştir. Aslan Yürekli Richard ile bir çok kez karşı karşıya gelmiş ve ona karşı üstünlük sağlamıştır.