1985 - Ayhan Kartal

Asıl adı Ayhan Korniş olan "İzmir Canavarı" ilk cinayetini işledikten sonra soy adını Kartal olarak değiştirdi. 1985'te 13 yaşındaki bir çocuğa tecavüz edip boğarak öldürdü. 1 yıl hastanede tedavi görüp çıkan Kartal, 1989'da aynı şeyi bu defa 9 yaşında bir çocuğa yaptı. Evinde bir sandık içinde saklanırken bulunup Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hastanesine yatırılıp müşahede altına alındı. 1993 yılında hastaneden kaçıp bir süre arandıktan sonra şans eseri İzmir'de bulunup hastaneye geri götürüldü.

Yakalanıp hastaneye götürüldüğü sırada polislere, ''İçimden bir ses çocuklara yaklaşmamı söylüyordu. Ancak çocuklarla ilişki kurabiliyorum.'' demişti. Ayhan Kartal tekrar hastaneye götürülmesinin üzerine koğuşunda diğer mahkûmlar tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

1986 - Süleyman Aktaş

Elektrik teknisyenliği yaptığı dönemde 30.000 voltluk elektriğe kapılarak akli dengesini yitirdiği iddia edilen 'çivici katil Antalya'da Nuri Keskin adındaki Başkomiseri öldürdü ve tutuklandı. Mahkeme akli dengesinin yerinde olmadığına karar verdi ve Süleyman Aktaş'ı, Manisa ruh ve sinir hastalıkları hastanesine gönderdi. Burada yaklaşık 5 yıl tedavi gördükten sonra köyüne gönderilen Süleyman Aktaş 3 yıl sonra 4 komşusunu boğarak öldürdü. Öldürdüğü kişilerin gözlerine ve kafalarına çivi çakan Aktaş bu olaydan sonra 'çivici katil diye adıyla bilinir oldu.

Yakalandıktan sonra sorgusu sırasında ise, ''Çivi görünce dayanamıyordum, insanların kafalarına çakmak istiyordum hep.'' diye konuştu.

Devamında gelen, ''Bana bu cinayetler için Turgut Özal talimat verdi.'' iddialarından sonra Savaş Ay ve Sadettin Teksoy kendisiyle röportaj yapmak için akıl hastanesine gitmişti.

1992 - 1995 -- Adnan Çolak

Artvin'de 1992-1995 yılları arasında işlediği 11 cinayet sonrası "Artvin Canavarı" olarak anılmaya başlanan Adnan Çolak ilk cinayetini 16 Ekim 1992 akşamı işledi.

15 yaşındaki kızlarıyla Artvin'in Seyitler köyünde yaşayan bir çifti balta darbeleriyle öldürüp kızlarına tecavüz ettikten sonra aynı şekilde onu da öldürdü. Aradan bir yıl geçtikten sonra bu köye oldukça yakın bir yerde benzer şekilde, kafasına keser darbesi alarak ve tecavüze uğrayarak öldürülmüş iki kişi bulundu. Bu iki olayın sonunda katil bölge halkı tarafından 'Baltacı' olarak anılmaya başladı.

Üç ay sonra yaşlı bir çift daha öldürüldü. Fakat bu defa ilginç bir ayrıntı vardı. Yaşlı çiftin evi darmadağın edilmişti. Dört ay sonra başka bir köyde 62 yaşında bir kadın ahırda kafasına aldığı darbeyle saldırıya uğrayıp tecavüz edildi. Katil kadının öldüğünü zannedip olay yerinden ayrıldı ancak kadın yaşıyordu.

Olayın üstünden dört ay geçmişti ki 60 yaşındaki bir çift daha öldürülüp evleri yakıldı. Çok zaman geçmeden üç kişi daha...