Dünyanın en kanlı ve soykırımlı mücadelesi olan 2. dünya Savaşı. Bu savaşta 6 yılda 40 milyona aşkın insan ölmüş 50 milyondan fazla insan da ağır veya hafif kalıcı veya geçici yaralanmalara maruz kalmıştır. Bu savaşta en çok ölüm Avrupa ülkeleri ile iki defa atom bombasına maruz kalan Japonya vermiş olup Japonya’da hala kimyasal bir etki görülmektedir.

Nazi Almanyası (1935-1945)

Bir lider düşünün küçük yaşlarda babasından gördüğü şiddet üstüne üstün annesinin ölümü bunlar olmamış gibi akademik kariyerinden uzaklaşmış bir insan.

İşte Nazi Almanyasının doğuşu bu olaylarla temel atılmıştır. Almanya 1. dünya Savaşında büyük bir yenilgi ile ağır anlaşmalarla parçalanmış bir ülke olmuştur.

Paris Barış Konferans'ında savaşı sonlandıran ve kendi çöküşünü hazırlayan anlaşmayı imzalayan Almanya'nın sonu gelmişti. Fakat bir lider vardı, Almanya'nın çöküşünü görmüş Almanya için savaşmış bir kişi; onun adı Adolf Hitler. Alman vatandaşları Adolf Hitleri Nazi düşüncesinde üstün ırk görerek adeta ona tapıyorlardı ve Führeri Almanya'yı üst düzey ülkeler arasına sokacağına inanıyorlardı. Nazi Almanya'sının 1 Eylül 1939'da Polonya'ya savaş açıp 1 haftalık bir direniş ile alması ve orda Yahudi soykırımı yapması SSCB'nin hiç hoşuna gitmiyordu işte dünyanın en kanlı savaşı böyle başladı.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği / SSCB (1922-1991)

Josef Stalin ile Dünyanın en kanlı savaşına 1941 yılında giren SSCB. Polonya'nın alınmasıyla ve orada yapılan soykırıma karşı gelmesi ülkeler arası tansiyonu yükseltmiştir. 23 Ağustos 1939 yılında Nazi Almanya'sı ile SSCB arasında imzalanan Saldırmazlık paktı anlaşması ile Naziler ile arası düzelen SSCB (En azından şimdilik) biraz olsun rahatlamıştı. Fakat Nazi Almanya'sının 23 Ağustos 1942'de girmesi üzerine anlaşma bozulmuş ve savaş başlamıştır. Daha sonra ne mi oldu? SSCB'nin Berlin'e girmesi ile kanlı savaş böylelikle bitmiştir.

Fransa (1939-1940)

Nazi Almanya'sının Polonya'yı işgal edip aldıktan sonra gözünü Fransa'nın üzerine dikmesi üzerine takvimler 10 Mayıs 1940'ı gösteriyordu. Fakat Polonya gibi Fransa'nında sonu aynıydı Nazilerin Yıldırım savaş taktiği ile çok kısa sürede alınan Fransa'da tarih 23 Haziran 1940'dı. Fransa'yıda aldıktan sonra Almanya'nın sınırları tüm Avrupa'yı kapsıyordu.

İtalya (1940-1945)

Benito Mussoli'nin önderliğinde Faşist İtalya, Almanların yanında olunca müttefiklere karşı olmuş ardından da Fransa'ya savaş açmıştır. Afrika'da son kara parçasını kaybedince Sicilya adasına çıkarma yapılınca çok fazla dayanamayan İtalya'nın sonu da kötü bitmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri (1943-1945)

Franklin D. Roosevelt'in komutası ile 2. dünya Savaşına 1943 yılında giren SSCB'nin yanında bulunarak ve Almanya'yı yıkarak soykırımı durdurduklarını sanar fakat Japonya'nın tek kalması ile kolay bir çıkarma olamayacağını bildiği için Robert Oppenheimer'ın bulduğu Atom bombasını atarak 2. Dünya Savaşına son verir.