Romen Diyojen, 1068 ile 1071 arasında hüküm sürmüş bir Bizans imparatorudur. Kapadokya'lı bir aileye mesup olan Romen Diyojen, 1 Ocak 1068 tarihinde tahta çıkmıştır.

Romen Diyojen, tahta çıktığında ülkesinin doğusunda ortaya çıkan sorunlarla ilgilenmiştir. Bu dönemde Doğu Anadolu'ya giren Selçuklu ordularına karşı başarılı üç askeri zafer kazanmıştır. 1071 yılında da Sultan Alp Arslan'ın Mısır'a sefere çıkışını fırsat bilerek yeni bir savaş hazırlığı yapmıştır. Daha sonra harekete geçen Bizans ordusu, Anadolu'da yakın savaşa girmeyen Selçuklu öncü birlikleri tarafından meşgul edilmiştir. Bunun üzerine durumu haber alan Alp Arslan ordusuyla birlikte Malazgirt kalesi yakınlara gelmiştir. 26 Ağustos 1071 tarihinde meydana gelen muharebede Türkler büyük bir zafer elde etmiştir. Bizans yazarlarının yazdıklarına göre Oğuz, Peçenek ve diğer Türk asıllı paralı askerlerin karşılarında Selçuklular'ı görünce Bizans ordusunu terk etmeleri savaşın gidişatını belirlemiştir. Bu durum zaten eksik ve aksak eğitimli olan düşman ordusunu büyük bir yenilgiye götürmüştür. Savaşın ardından Romen Diyojen, esir alınarak Alp Arslan'ın önüne getirilmiştir. Daha sonra yapılan anlaşmada Bizans'tan 1.500.000 altın savaş tazminatı alınmıştır. Bunun yanında yıllık 360.000 altının Türk tarafına ödenmesi sağlanmıştır.

Malazgirt Savaşı'nın ardından tahttan indirilen Romen Diyojen, Anadolu'ya dağılmış olan ordusunun geri kalanlarını toplayarak iktidarına son verenlere karşı iki savaş yapmıştır. Birinci muharebe Konstantin Dukas idaresindeki ordulara karşı Dokeia'ta gerçekleşmiştir. Bu savaşta yenilen Diyojen kaçarak Adana yakınlarında bir ufak kaleye sığınmıştır. Daha sonra Andronikos Doukas tarafından takip edilerek kalede kuşatılmıştır. Bunun üzerine teslim olarak esaret şartlarının ağır olmayacağı hakkında bir anlaşma imzalamıştır. Fakat anlaşmaya rağmen 600 kilometre boyunca katır sırtında Konstantinopolis'e kadar götürülmüştür. 29 Haziran 1072 tarihinde de gözlerine mil çekilerek Kınalıada'ya gönderilmiştir. Öte yandan kör edilme işlemi o kadar acımasız ve acemice yapılmıştır ki Romen Diyojen, adada birkaç gün kaldıktan sonra yaraları enfeksiyon kaparak hayatını kaybetmiştir.