Zor günler geçiren Napolyon'un Osmanlı'da paşalık yapma isteği.

Napolyon Kimdir?

Korsika adasında doğan Napolyon adanın Fransız egemenliğine girmesiyle beraber Franszca eğitimi almak durumunda kalmıştır. Napolyon, ilk önce Austun'da bir dini eğitim veren okula, Fransızca öğrenmesi üzere kayıt ettirilmiştir. Fakat bu okulda daha fazla kalmayan Napolyon'un Mayıs ayında Brienne'deki askeri okula kabul edilmesiyle birlikte bu okulu bırakıp askeri okula kaydı yaptırılmıştır.

Napolyon Bonapart, 15 Ağustos 1769 tarihinde Fransa’nın Ajaccio kentinde doğmuş, Fransız devlet adamı ve askerdir. Ayrıca 1804-1814 yılları arasında ve 1815’de tekrar olmak üzere Fransa İmparatorudur. Napolyon, gerçekleştirdiği fetihlerle Avrupa’nın siyasi haritasını tamamen değiştirmiş, hukuk ve yönetim alanlarında yaptığı düzenlemelerle devrim sonrası Fransa’nın devlet yapısını şekillendirmiştir. Napolyon için uygun görülen sıfatlar (Zalim ve kurtarıcı, kanun yapıcı ve maceraperest, kanun kaçağı ve imparator) üzerine, Emil Ludwig (Alman yazar) şu açıklamayı yapmıştır; “Bu kadar kısa sürede hiçbir insan tüm bu sıfatlara sahip olmamıştır”.

Napolyon, Carlo Bonapart ve Marie Letizia Ramolino’nun ikinci oğulları olarak dünyaya geldi. Eğitimini Brienne’de yaptıktan sonra Paris’te bulunan bir askeri akademiye yazıldı. 1785 yılında topçu alayına katılan Napolyon, 1794 yılında ise İtalya’da bulunan topçu birliklerinin komutanı oldu. Paris’te bulunduğu dönemlerde Jakoben çevrelerle irtibat kurduğundan La Vendee kentine geri gönderilmek istendi, ancak bunu kabul etmeyen Napolyon görevinden uzaklaştırıldı. Paris’e dönmesinin ardından ise konvansiyona karşı başlatılan bir hareketi bastırabilmek için Lazare Carnot kuvvetlerine girdi. Bu olaylar kısa sürede gelişti ve sonuç olarak yeni bir anayasanın doğmasına neden oldu.