İngiltere'de "Royal International Air Tattoo 2017" gösterisinde Türkiyeyi temsil eden SoloTürk, binlerce izleyicinin hayranlığını kazandı.

Türk Hava Kuvvetleri'nin gösteri takımı SoloTürk, İngiltere’de katıldığı hava gösterilerinde büyük beğeni topladı
Fairford kentinde düzenlenen "Royal International Air Tattoo 2017" (RIAT) gösterisinde Türkiye’yi temsil eden SoloTürk, binlerce izleyicinin ilgi odağı oldu.

Öte yandan Solo Türk'le ilgili başka bir habere göre ;

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları'nın 25'inci yıl kutlamaları için 7 Ekim Cumartesi günü Konya 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan SOLOTÜRK, cesur ve kıvrak hareketleriyle izleyenlerden büyük ilgi görmüştü.

Başarısını uluslararası yarışmalarda kanıtlamış, cesur ve göze hoş gelen hareketleriyle bilinen SOLOTÜRK'ün bu gösterisinin kokpitten kaydedilen görüntüleri, grubun sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

SOLOTÜRK uçağının alçak irtifadan uçuşu ve neredeyse gözle takip edilemeyecek hızının büyük heyecan uyandırdığı görüntüde, uçağın pilotu yüzbaşı Serdar Doğan'ın kokpitteki konuşması yer alıyor.

Görüntüde, uçağını hangardan çıkarırken parkta izleyenlere seslenen Doğan'ın, "Sevgili Konya halkı, filomuz 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığından kalkış için hazırım. Bayrağımızın şanını, hava kuvvetlerimizin gücünü 2017 içerisinde ülkemizde ve civarı birçok noktada gösterdik. Sizlerle buluşmadan bu yıla son veremezdik. Türk Yıldızları 25'inci yılını kutluyor, hepinize hoş geldiniz diyorum." ifadeleri yer alıyor.

Yüzden fazla ülkenin temsil edildiği RIAT’ta tüm dikkatleri üzerine çeken SoloTürk pilotları Yüzbaşı Erkan Günar ve Serdar Doğan, gösterilerinin ardından standına gelenlere F-16 posterlerini imzaladı.
Perşembe günü 2 F-16 ve bir tanker uçakla Konya’dan 4 saatlik uçuşla Fairford Hava Üssüne gelen SoloTürk ekibinde, pilotların yanı sıra 11 teknik personel de yer alıyor.

SoloTürk, Türk Hava Kuvvetlerinin yüzüncü kuruluş yıldönümünün kutlandığı 2011’de, dünyanın en büyük hava gösterilerinden biri olan RIAT’da en iyi hava gösterisi dalında birinci gelmiş ve “Kral Hüseyin Hatıra Kılıcı” ile ödüllendirilmişti.

Bununla birlikte;

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları, 25. yılını kendisine çeyrek asırdır ev sahipliği yapan Konya'da gerçekleştirdiği gösteriyle kutladı.

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları, kendisine çeyrek asırdır ev sahipliği yapan Konya'da gerçekleştirdiği gösteriyle 25. yılını kutladı.

Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan Türk Yıldızları ve SOLOTÜRK uçaklarını izlemek isteyen çok sayıda kişi, Türkiye’nin havacılık temalı ilk parkı olan Türk Yıldızları Parkı'na akın etti.

Gidiş ve dönüş 8 şerit olan Ankara yolunda, yoğunluk nedeniyle sadece 2 şerit trafiğe açık kaldı.

İlk olarak başarısını uluslararası yarışmalarda kanıtlamış, cesur ve estetik hareketleriyle bilinen SOLOTÜRK'ün gösterisi icra edildi. SOLOTÜRK uçağının alçak uçuşu ve neredeyse çıplak gözle takip edilemeyecek hızı büyük heyecan uyandırdı.

Ardından Konya semalarında yükselen Türk Yıldızları'nın gösterisi nefes kesti. Uçaklar, ters tırmanış ve dönüş, iniş takım kesişimi, çift kesişimi, iniş takımları terste selamlama, tip ucu ve üç boyutlu sema hareketleri sergileyerek gökyüzüne kalp figürü çizdi.

Gösteriyi ev sahibi olarak 3. Ana Jet Üssü komutanlarının yanı sıra Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve çok sayıda kişi izledi.

Burada bir konuşma yapan Akyürek, SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları'nın pilot ve komutanlarını tebrik etti.

Gösterileri izlerken heyecanlandığını belirten Akyürek, şunları kaydetti:

"Heyecanlanmamak ve gurur duymamak mümkün değil. Türk Yıldızları Parkı'nın birkaç yıl önceki açılışında yine böyle bir ortamda Türk Yıldızları'yla, askerlerimiz ve pilotlarımızla buluşmuştuk. Şimdi Türk Yıldızları'yla, Türk Yıldızları adını taşıyan bu parkta tekrar buluştuk. Türk Yıldızları sadece Konya'nın değil, ülkemizin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türk milletinin önemli bir markasıdır. Ancak Konya da onlarla bütünleşmiş durumdadır."