Dünya genelinde hakkında hikayeler yazılmış, efsanelerle süslenmiş bir çok mekan bulunmakta. Bunların bazılarını filmlerden ya da videolardan duymuşsunuzdur. O kadar ülkenin efsanesi olur da bizim ülkemizin olmaz mı? Elbette var. Hemde bir çok bu şekilde yerimiz mevcut.

Cemil Molla Köşkü

İçinde cinlerin ve hayaletlerin yaşadığı söylenen perili köşktür kendisi. Restorede çalışan işçilerin dili tutulmuş ve bir çoğunun köşkten kaçtığı bilinmektedir. Haberlere bile çıkmıştır. Ama olay burada biter mi? Bu köşkte şimdiye kadar kalan herkesin başına kötü bir olay gelmiştir. Perili ev lakabını sonuna kadar hak ediyor bence. Her ne kadar perili diye insanları ürkütse de görünüş olarak oldukça zarif bir yer olduğunu inkar etmeyelim.


Karadedeler Olayının Yaşandığı Yer -Köyde cin paniği-

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Davutlu köyünde yaşanan olayı film yoluyla öğrenmiştik. Çoğu kişinin inanmadığı bu olay aslında hala raporları bulunan ve kanıtlanmış bir şeydir. 1989 yılında köylüler cini varlıklar görmeye başlamış ve bu yüzdende bir gazeteci köye gitmiştir. Gazeteci orada geçirdiği zaman boyunca bir bulguya rastlayamaz. Köyden giderken kamerasını bir çocuğa bırakır. O ayrıldıktan sonra kamerayı verdiği çocukla köylü halktan birkaç kişi parçalanmış bulunur. Jandarmalar gazeteceyi göz altına alır. Sorgulandıktan sonra salınan adamdan bir daha haber alınamaz. Sorgusuna giren jandarma ise yıllar sonra intihar eder.

Yedikule Zindanları

Bir pagan olarak bana küçükken anlatılan tek hikayedir. Aynı hikayeyi aile büyüklerinden bir çok kez duydum. Doğayla barışık ve tüm kötülükleri yok sayan birine işkence etmek en büyük vicdansızlıktır. Esir alınan bir pagana haksız yere bir çok işkence yapılmış ve bu kişi en sonunda buna bir son vermiştir. Babaannem bana işkencelerle öldüğüne değil Tanrıçamız dan yardım isteyerek ruhunu ona teslim ettiğini anlatmıştı. Ve lanet olayını da bu yüzden yalanlıyorum. Tek yaptığı ruhunu teslim etmeden önce ona yapılan şeyin karşılığını bulmaları için yakarışıdır. Ölen her ruh hesabını sormak için o zindanlarda beklemektedir. Ve kesinlikle paganlarda bu lanet olarak sayılmaz.

Büyükada Rum Yetimhanesi

Adadaki insanların gitmediği ama meraklı turistlerin görmek istediği bir yerdir. Bu yetimhanede eskiden erkek çocukları kalmaktaymış. Orada yaşayan insanlar ve turistlerinde duyduğu çığlıkları kim inkar edebilir? Bu arada yakınına gitmeyi kimse tavsiye etmiyor. Uzaktan bakacaksanız da görmek için güzel bir yer. Yaşanan olaya gelirsek bu yetimhanede bir yangın çıkmış ve içinde bulunan erkek çocukları maalesef hayatlarını kaybetmiştir. En kötüsü ise bir çocuğun kuyuya düşerek kimse duymadan hayata veda etmesidir.

Harput

Elazığ yakınlarında bulunan bu antik kentte Kamos adında bir yaratık olduğu söyleniyor. Karabasan cini gibi uyku sırasında gelir ve insanı rahatsız edermiş. Uyku ile uyanıklık arasında bulunan insanlar onu hissetse de bir şey yapamazmış. Bu yaratık bazen cüce bazende iri bir görünüştedir. Başındaki başlık hayvan postundan yapılmadır ve bir insan onu alırsa onun ağırlığında altın kazanacağı söylenir.