1) 1. Dünya Savaşı'ndaki kayıpların %95'i asker, %5'i ise sivildi. 2. Dünya Savaşı'nda ise bu oranlar %33 asker, %67 sivil olmuştu.

2) 1944 ortalarına gelindiğinde, Alman Ordusu'ndaki askerlerin %35'i en az bir kere, 'i en az iki kere, %6'sı üç kere, %2'si dört kere, ve %2'si de 4 kereden fazla yaralanmıştı. Savaş sırasında kayıplar yüzünden ortalama bir subay pozisyonu 9.2 kere değiştirilmişti.

3) Tropik bölgelerde yapılan muharebelerde sıcak en büyük düşmandı. Müttefikler 1942-43 yılları arasında sıcak yüzünden -20 oranında zayiat verdiler. Bunların %2'si ölmüştü.

4) Savaşta Amerikan Ordusu'nda görev yapan askerlerin %27'si okul çağlarında ara sıra okulu astıklarını itiraf etmişlerdi. Yine askerlerden %5'i kendi okul asma alışkanlıklarının kronik olduğunu söylemişlerdi. Savaş sırasında birliklerinden firar eden askerlerin %67'si bu kronik okul kaçaklarıydı.

5) Alman Generali Erwin Rommel'i herkes bilir. Çöl Tilkisi lakabıyla ün yapmış Alman general, savaştaki tek Rommel değildi. Almanların Polonya'yı işgal ettiklerinde Varşova'daki Polonya birliklerinin başında Tümgeneral Juliuz Rommel vardı. İki Rommel arasında akrabalık olup olmadığı bilinmiyor.

6) 1940'ta Fransa'da yaşanan muharebelerde İngiliz tanklarının sadece %25'i Almanlar tarafından savaş dışı bırakılmıştı. Geri kalan tanklar mekanik arızalar sonucu kullanılmaz hale gelmişti. Bu yine de Fransız Ordusu'na göre daha iyi bir orandı. Fransız tanklarının neredeyse yarısı, Fransız Ordu politikası gereğince 5 saatlik yetecek yakıt verilmesi yüzünden, yakıt yetersizliği nedeniyle terkedilmişti.

7) 1890'larda casusluk suçuyla yargılanmasıyla ünlenen Fransız Yahudisi kurmay subay Alfred Dreyfus'un torunu İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde pilot olarak görev yaparken Britanya Savaşı esnasında ölmüştü. Fransa topraklarına ayak basmaları yasaklandığı halde, Fransa için hizmet veren diğer kişiler, Fransız Yabancı Lejyonu'nda görev yapan Bourbon Hanedanı'nın taht varisi Paris Kontu ile Napoleon'un soyundan gelen Prens Bonaparte idi.

8.) Erwin Rommel, 1941-43 yıllarında Afrika'da görev yaparken yanında devamlı düşmanı Sir Archibald Wavell'in Generaller ve Generallik Sanatı isimli kitabını taşırdı.

9) Savaşın bilinmeyen kayıpları arasında Londra'ya yapılan Alman bombardımanlarında geceleri uygulanan karartmalar esnasında farklı otomobil kazaları sonucu ölen 40 sivil de yeralmaktadır.

10) Savaşta Leningrad'a düşen ilk Alman bombası, hayvanat bahçesindeki bir fili öldürmüştür.