Türk mucit Hasan Kum'un yaptığı çalışmalar insanlığa ilham olabilecek nitelikte.

İşte Hasan Kum'un o açıklamaları:

İnsan zekasını bilmeden BİLİMİ ve TEKNOLOJİYİ asla anlayamayız.Bilmenizi isterim ki dünyadaki tüm canlılık ARTI ve EKSİ sayesinde oluşur. Güneş artı (+), su eksi(-)dir. Bu sayede bütün canlılıklar oluşur. Biri olmazsa diğerinin hiçbir önemi olmaz. Elektrik enerjiside artı(+) ve eksi(-) kutuplar arasındaki elektron hareketi ile oluşur. Tüm canlılarda da artı-eksi oranları bulunmaktadır. Ancak insan zekasında bulunan artı ve eksi oranlarının eşit olmadığı anlaşılmaktadır.

Her bir insanın artı ve eksi oranlarının birbiriyle aynı olmadığı ve her bir insanın oranının dünyada tek olduğu bu nedenle her insanın dünyada bir tane olduğu anlaşılmaktadır. Bundan dolayı her insan çok değerlidir. Aynen parmak izinde olduğu gibi her insanın zeka özelliğinin doğuştan belirlendiği anlaşılmaktadır. Her insanın artı ve eksi oranı eşit olsaydı ne olurdu? Hiçbir insan bir başka insana ihtiyaç duymazdı.

Her birinin yeteneği aynı olduğu için yapılan her şey bire bir aynısı olurdu. Bundan dolayıda kendi varlığının bir anlamı olmazdı. Yaşamaya en iyi anlam veren artı ve eksi oranlarının insanlar arasında değişik olması olduğu bariz bir şekilde anlaşılmaktadır. İnsanları bir arada tutan sebep birbirlerinin oranlarına olan ihtiyaclarıdır. Artı ağırlıklı ve eksi ağırlıklı insanları nasıl anlayabiliriz ve nasıl ayırabiliriz? Güneş sürekli ısı enerjisi üretir.

Su ise bu enerjiyi alarak buharlaşıp başka yerlere yağmur olarak taşınır. Güneş kendi enerjisini kendisi üretir, su ise güneş olmadan hareket edemez. Güneşte su olmadan uyuyan hücreleri harekete geçirip vucut bulduramaz. Bu nedenle her birinin önemi birbirlerinin var olmasından ortaya çıkmaktadır.