Kitap, televizyon ve filmlerdeki en dayanıklı silahlardan birisi, düşmanlarına durmadan vurmaya devam eden ve cesur kahramanlar tarafından kullanılan efsanevi kılıçlardır. Bazı efsanevi kılıçlar, Şam çeliğinden veya ekstra dayanıklık sağlayan diğer özel metalleri içeren yapıları ile ünlüdür. Kılıcın daha kolay silahları parçalayacak dayanıklığa maruz kalma hassasiyet ve yeteneği kazanması için usta kılıç üreticileri tarafından hazırlandı. Bu kılıçların efsanevi bir üne kavuşmalarının nedeni birçoğunun ünlü figürler tarafından savaşlarda kullanmalarından kaynaklanmaktadır. İşte sizler için derlediğimiz o efsanevi kılıçlar...

Szczerbiec: 11'inci yüzyılda Kral Bloeslaus tarafından kullanılan bu kılıç, şehrin kapılarının açılmasını sağladı. Kılıç daha sonrasında taç giydirme törenlerinin efsanevi simgesi haline geldi.

Zülfikar: İslâm Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v)'in damadı, amcasının oğlu ve Dört Büyük Halife'den biri olan Hz. Ali'nin çatal şeklinde iki başlı kılıcının adıdır. Hz. Muhammed bu kılıcı,Hz. Ali'ye hediye etmiştir. Zülfikar kılıcının bir ucu 'İlim'i' diğer ucu 'Adeleti' temsil etmektedir.

Tomoyuki Yamashita'nın Kılıcı: 17'inci yüzyılda Tomoyuki Yamashita tarafından, üretilen kılıç Japonların önemli bir silahı oldu.

Hz. Ozman'ın Kılıcı: Şeyh Edebali yoluyla Osmanlı'nın kurucusu Osman Bey'in eline geçmiştir. Bu kılıç Topkapı Saray'ı Mukaddes Emanetler bölümüne sergilenmektedir.

Mücevherli Kılıç: 1821 yılında IV. George tarafından büyük bir servet olarak bırakılan bu efsanevi kılıcın maliyeti de yüksek oldu.

Yedi Dallı Kılıç: 4'üncü yüzyıl'da Jin Hanedanı tarafından yaptırılan bu efsanevi kılıç ekstra sertleştirilmiştir.

La Tizona Kılıcı: Askeri lider El Cid tarafından üretilen efsanevi kılı. Bu kılıç Müslüman ve Hristiyan ordularının kullandığı ender kılıçlardan biri olmuştur.

Curtana Merhamet Kılıcı: Merhamet Kılıcı, 1066'daki Norman Zaferi'nden önce İngiltere'nin son Anglo-Sakson krallarından biri olan İtirafçı Edward'a ait. 1236'da kılıca 'Curtana' ismi verilmiş ve o tarihten itibaren de kraliyet törenlerinde kullanılmış. Kılıç aslında kırık; efsaneye göre yanlış bir ölüm... Kılıç şu anda Birleşik Krallık'ın Kraliyet Mücevherleri'nin bir parçası ve Britanya kraliyetinin taç giyme törenlerine kullanılan beş kılıçtan biri. Cromwell krallığından kalan az sayıda kılıçtan biri olduğu için ayrıca önemli.

San Martín'in kavisli kılıcı: José de San Martín 1778 - 1850 yılları arasında yaşamış Arjantinli bir komutan. Güney Amerika'nın güney kısmının İspanya'ya karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinde önemli bir rol oynamış, hatta onun liderliğinde Peru bağımsızlığın.. Bu ucu kıvrık kılıç, San Martín'in savaş sırasında manevra kabiliyeti yüksek olduğu için ideal bulduğu bir silah, o yüzden önemli savaşlarda bütün ordusuna ucu kıvrık kılıç kullandırmış. Ölene kadar yanından ayırmadığı kılıç ölümünden sonra Don Juan Manuel de Rosas'a geçmiş. Kılıç, 1896'da Buenos Aires'teki Ulusal Tarih Müzesi'ne verilmiş ve bugün da hâlâ orada.