11 Eylül 2001 Tarihinde gerçekleşen ikiz kuleler saldırısının görüntüleri.

11 Eylül 2001 yılında, bundan tam olarak 13 yıl önce Amerika’da gerçekleşen iç burkan saldırılarda, Amerika 3000’e yakın kayıp vermekle beraber, en büyük ekonomik merkezlerini kaybetti. Kayıp maddi ve manevi olarak sözlerle açıklanamayacak kadar büyüktü. Görünüşte ise, üç ayrı uçak teker teker 3 ayrı binaya (İkiz Kuleler ve Pentagon) çarpmış ve onları mahvetmişti.

Herkes hükümetten bir açıklama yapmasını bekliyordu, insanlarsa ne diyeceklerini bile bilmiyorlardı. Beklenen açıklama geldiğinde, hükümet saldırının ardında El-Kaide olduğunu söyledi. Ardından kulelerin neden çöktüğüyle ilgili derin bir araştırma başladı. Hükümetin araştırma sonuçlarına göre, çarpışmanın etkisiyle ve yanan uçak yakıtının binaların çelik iskeletini eritmesiyle, kuleler yıkılmıştı. Ancak birçok insan bu açıklamaları yeterli bulmadı. İnsanların kafasında bir çok şüphe doğmaya başladı.

1. Bush Hükümeti Şüphesi

11 Eylül zamanı başta olan Bush hükümeti insanların şüphelerini yükseltiyor. Irak’ı işgal etmek isteyen Bush yönetimi, bunu kendilerini kötü göstermeden yapacak bir yol arıyorlardı. Teorilere göre, Bush’un Irak’ı işgal ederken halkını arkasına almanın yollarından biriydi.

2. Hükümete ait personelin dağıtımı

11 Eylül sabahı, El Kaide’ye göre planlanan saldırılarda, hükümete dair hiçbir personelin zarar görmemesi de ayrı bir şüphe konusu. Önemli kişilerin hepsi rastgele görünen bir tavırla farklı yerlere gönderilmiş ve hepsi de saldırıdan sağ çıkmıştı. Başkan Bush’un kendisi bile, saldırı olduğu sırada Florida’da bir ilkokul ziyaretindeydi.

3. Binaların Çöküşü

Binaların görkemli çöküşü insanlarda bir şüphe uyandırdı tekrar. Hükümete göre çarpışma etkisi ve yangınlardan ötürü başlayan çökme son derece düzenliydi. Binalar herhangi bir yana doğru eğilme olmadan, dümdüz bir şekilde üstten başlayarak yere doğru çöktü ve bu çöküş adeta planlıymış gibi duruyordu. Komplo teorilerine göre, binalar içeriden bir tür düzenekle ve kontrollü bir biçimde yıkıldı.

4. Yangınlar

Binaların çöküşleri hakkında başka bir açıklama da binada kullanılan çelik iskeletin, yanan uçak yakıtının ortaya çıkardığı sıcaklık nedeniyle eridiği hakkındaydı. Ancak uçak yakıtı 400 ila 800 santigrat derece arasında yanarken binanın iskeletinde kullanılan çelik alaşımın erimesi için gereken sıcaklık tam olarak 1510 santigrat derece. Bu sıcaklığın oldukça altında yanan uçak yakıtının, çeliği eritmesine imkanı yoktu.