Geçit töreninde keskin nişancı atışı ile kafasından vurulan ABD Başkanı Kennedy suikastı.

ABD’nin en sevilen başkanı

Amerikan’nın en saygın ve en sevilen devlet başkanlarından biri olarak gösterilen John F Kennedy tam 50 yıl önce 1963′de 22 Kasım günü Dallas’da bir suikaste kurban gitti. Kennedy 3 yıllık başkanlığında Amerikan halkının sevgilisi olsa da çoğu zaman soğuk savaşta yürüttüğü politikalar nedeniyle eleştiriliyor. 1962′de Türkiye’nin de dahil olduğu Küba Füze krizinde ABD’nin Türkiye’ye yerleştirdiği nükleer füzeler ve Rusya’nın Küba’ya yerleştirdiği füzelerin yarattığı bunalım dünyayı nükleer savaşın eşiğine getirmişti. Kennedy aynı zamanda Ay’a insan gönderilmesi kararını veren ABD başkanı olarak da ülkenin tarihinde iz bıraktı.

22 Kasım 1963 Kenndy suikasti, Amerikan halkı için, 7 Aralık 1941 Pearl Harbour saldırısı ve 11 Eylül 2001 İkiz Kuleler Saldırısı ile birlikte Amerikan haklını derinden üzen ve etkileyen 3 büyük olay olarak gösteriliyor. Ancak Kennedy suikastinin nedeni ve olayların nasıl geliştiği ile ilgili kimsenin içinden çıkamadığı bir esrar perdesi var.
22 Kasım günü seçim kampanyası için eşi Jakie Kennedy ile birlikte Dallas’ı ziyaret eden John F Kennedy öğlen saat 12:30′da araç konvoyu ile birlikte Dealey Plaza’dan geçerken yolun iki tarafında kendisini ve eşini görmek için toplanan kalabalığa selam veriyorlardı. Üstü açık limuzinin arka koltuğunda eşi ile oturan Kennedy, Teksas okul kitapları deposunun altıncı katındaki penceresinden açılan ateşle kafasından ve boynundan yaralandı. Kennedy’nin hemen önünde oturan Texas valisi ise göğüsünden yaralandı. 1,5 saat sonra ise, kaldırıldığı hastaneden Kennedy’nin öldüğü haberi geldi.

Suikastçi Lee Harvey Oswald

Suikastı gerçekleştiren Lee Harvey Oswald ateş açtığı binayı 10 dakika sonra terketti ancak şüpheli davranışları ile dikkat çekmesi üzerine polise bildirilen Oswald aynı gün yakalandı. Suçunu inkar eden Oswald iki gün sonra polis merkezinden cezaevine götürülürken bir gece kulübü işletmecisi tarafından tüm medyanın gözü önünde, canlı yayında kalbinden vurularak öldürüldü. Oswald’i öldüren Jack Ruby Kenndy’nin ölümü dolayısı ile çok üzgün olduğu için bir cinnet anında bu saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi. Oswald’in iki günlük sorgulanmasında elde edilen bilgilerin yetersizliği suikastin nedeni ve nasılı konusunda kalın bir esrar perdesinin ardına gömülürken, 50 yıldır suikast ile ilgili sayısız komplo teorisi üretildi. Oswald’ın bu suikasti yalnız başına işlemediği ve o gün başka bir yerden daha ateş açıldığı iddiaları hiç bir zaman kanıtlanamadı. Kennedy suikasti halen neden ve nasıl gerçekleştiği bilinemeyen bir suikast olarak dünya tarihinde 50. yılını doldurdu.

Suikast sırasında film ve fotoğraf çekenlerin görüntüleri FBI tarafından defalarca incelendi. Bu görüntüler arasında bir film ise tüm olayı gözler önüne seriyor. Abraham Zapruder adında bir tekstilcinin kendi özel kamerası ile çektiği ve her saniyesi didik didik incelenen görüntülere “Zapruder Filmi” adı veriliyor.