Amerika Birleşik Devletleri başkanı Abraham Lincoln suikasti.

Köleliği sonlandıran Abraham Lincoln; Cumhuriyetçi Parti‘nin ilk, ABD’nin ise 16. başkanıdır. Lincoln için güç timsali bir siyasetçi, dürüst bir hukukçu ve unutulmaz devlet başkanı gibi tanımlamalar da yapabiliriz. İç Savaş döneminde, Amerika Konfedere Devletleri’ne karşı mücadele vermiş ve sonucunda büyük bir zafer elde etmiştir. Bu zafer, hem büyük bir yıkıma neden olan savaşın bitmesi hem de köleliğin kaldırılması olarak tanımlanmalıdır.

Okuma tutkusuyla da tanınan Abraham Lincoln, mütevazi kişiliği, cesareti ve azmi ile tarih sayfalarına girmeyi başarmıştır. Annesini, ablasını ve oğullarını kaybetmesiyle girdiği büyük bunalımdan bile inandığı ilkeler nedeniyle çıkmayı başarmıştır. Köleleri azat etmesi ve ABD’yi bölünmekten kurtarması ile de Amerikan rüyasını başlatan isim olmuştur. Günümüzde ise 5 dolarlık banknotların ve 1 sentlik madeni paraların üstünde portresini görmekteyiz.

Abraham Lincoln, en iyi ABD başkanı olmasının yanı sıra suikast ile öldürülen ilk başkan olmuştur. Tahmin edeceğiniz gibi tek bir suikast girişimine maruz kalmamıştır. Birkaç kere girişimlerde bulunulmuş; ama başarısız olunmuştur. Savaş ve köleliğin kaldırılması sonrasında Lincoln, Beyaz Saray’da daha fazla çalışmaya başlamıştı. Savaşın harap ettiği ülkenin yeniden onarılması gerekiyordu. Şimdiki amaç ise kölelerin yardımı olmaksızın işleri sürdürebilmekti.

Amerikan İç Savaşı bittikten birkaç gün sonraydı ve İyi Cuma adı verilen Hıristiyan Bayramı 14 Nisan’da kutlanıyordu. O gün yine geç saatlere kadar çalıştı ve akşamüzeri karısı Mary ile arabayla gezintiye çıktı. Ardından Fords Tiyatrosu‘nda “Amerikalı Kuzenimiz” isimli tiyatro oyununu görmeye gideceklerdi. Saat sekizden sonra eşiyle arabaya binip gezintiye çıktılar ve ardından birkaç arkadaşlarını daha alarak tiyatroya gittiler. Oyun başlamıştı ve seyirciler onları görünce selamlamaya kalkmışlardı.

Oyun oldukça komikti ve üçüncü perde sırasında herkes sahneye yoğunlaşmıştı. İşte tam da o sırada bir silah sesi duyulmuştu. Daha sonra da devlet locasından çığlıklar yükselmişti. Abraham Lincoln’ü öldüren kişi, John Wilkes Booth isimli aşırı güneyli bir oyuncuydu. Aynı zamanda Konfederasyon adına çalışan Maryland’li bir casustu.

Booth daha önce de Lincoln’ü Konfederasyona kaçırmayı planlamıştı. Ama bu fikrini değiştirerek, suikasta planları yapmaya başladı. Tiyatroya geleceklerini öğrendiğinde ise harekete geçti. Balkonun arka kısmında bir delik açtı ve bekledi. En komik anın gelmesini bekleyerek, silah sesinin duyulmamasını düşünmüştü. Booth gülme sesleri arasında Lincoln’ü başından vurdu ve sahneye atladı. Sahnede “Sic semper tyrannis!” (Daima tiranlar için) diye bağırarak kaçtı.

Suikastın ardından Lincoln, tiyatronun karşısındaki eve taşındı. 15 Nisan 1865 sabahında ise Lincoln hayatını kaybetti. Cenazesi Illinois’e trenle götürüldü. Mezarı, Springfield’deki The Oak Ridge Anıtı‘ndadır. Lincoln Anıtı ise 1922 yılında tamamlanmıştır ve Washington’da bulunmaktadır.

Lincoln’ün suikastçısı John Wilkes Booth ise olaydan 12 gün sonra federal ajanlar tarafından bulunmuştur. Washington’da sıkıyönetim ilan edilmiştir ve ikinci başkan Andrew Johnson göreve çağrılmıştır. Booth ise Virginia’daki bir ahırda öldürülmüştür. Aynı zamanda suikastta rol oynayan biri kadın toplamda 8 kişiden dördü idam edilmiştir. Diğerleri ise hapis cezasına çarptırılmıştır. İdam edilenler arasında Mary Surratt ise ABD hükümeti tarafından idam edilen ilk kadındır.