İnsan gerçekten hayret oluyor. Dehşet verici atom bombası görüntüleri.

II. Dünya Savaşı’nın sonralarına doğru, Amerika Birleşik Devletleri 9 Ağustos 1945’te Japonya’nın Nagazaki kentine Fat Man (şişko adam) adı verilen Plütonyum-239 tipi atom bombasını atmıştır. Atom bombasının atılmasından sonra Nagazaki’nin 240.000 olan nüfusunun 74.000’i ölmüştür. Nagazaki’nin kırsal ve dağlık bir coğrafyası olduğu için Hiroşima’ya oranla daha az can kaybı yaşanmıştır.

Kentteki binaların %36 sı kullanılamaz hale gelmiştir. Nagazaki kentinin yetkilileri tarafından yapılan 2007 deki araştırmalara göre, atom bombasından o anda ölen ve daha sonraki yıllarda hastalıklardan hayatını kaybeden insanların sayısı ise 143.000’e ulaşmıştır.

ABD, 6 Ağustos 1945 yılında ilk atom bombası olan Little boy (küçük çocuk) adlı Uranyum tipi bombayı “Enola Gay” adlı B-29 tipi savaş uçağıyla Japonya’nın Hiroşima kentine atmıştır. Atom bombası ilk atıldığında görülen ilk şey, gözleri kör eden bir ışık süzmesiydi, ardından 300.000 santigrat derecedeki alev fırtınası saatte 1800 km hızla, 3 km. çapındaki alanda önüne çıkan her şeyi yakıp kül etti. Hiroşima’ya atılan ilk atom bombası patlama anında 70.000 kişinin ölümüne sebep oldu.

Savaşın seyrini değiştiren bu güç, teslim olmayı reddeden  Japonya’nın ödediği en büyük bedel oldu. Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombaları, toplam 360.000 kişinin ölmesine ve birçok insanın da sakat kalmasına neden oldu.

Tarihteki en acımasız saldırılardan ikisine mağruz kalmış Japonya, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının etkisiyle 14 Ağustos 1945 yılında müttefik kuvvetlere kayıtsız şartsız teslim olduğunu açıkladı.