Avrupa’nın simgesi haline gelen Euro bugün 18 Avrupa Birliği ülkesinde kullanılıyor. Halen para birimi olarak Euro’yu kullanan AB üyesi ülkeler şunlar: Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs Rum Kesimi, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve Litvanya bugün ortak para birimi Euro kullanıyor. Bu ülkelerde 332 milyon kişi günlük hayatlarını aynı para birimiyle idame ettiriyor.

Danimarka, İsveç ve İngiltere ise Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Euro kullanmayı kabul etmiyor. Bu üç ülke yapılan halk oylamalarında çıkan karar sonucu kendi para birimlerini kullanmaya devam ediyor. Monako, San Marino, Vatikan, Karadağ ve Kosova ise Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen euro kullanıyor.

E HARFİ YUNANCA’DAN İLHAM ALINDI

Bugün kullanılan Euro’nun dizaynı 1996 yılında ortaya çıktı. Şubat 1996’da düzenlenen dizayn yarışmasında pazarlama, tasarım ve sanat tarihi uzmanlarından oluşan bağımsız bir jüri heyeti, gelen tasarımları değerlendirdi. Gelen sonuçlar kamuoyu anketlerinin neticeleriyle birleştirilerek Aralık 1996’da Avusturya Merkez Bankası adına Robert Kalina’nın hazırladığı tasarım seçildi.

Euro sembolü olan “E” harfi de uzun bir süreçle belirlendi. Sembolde Avrupa uygarlığının beşiğine gönderme yapılarak Yunan epsilon harfinden esinlenildi.

Sembol, Europe kelimesinin ilk harfine Euro'nun istikrarını simgeleyen iki paralel çizginin çekilmesi ile meydana geliyor. Banknotların tasarımı tüm Avrupa ülkelerinde aynı. Ancak bozuk paraların tasarımı ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor.

Her paranın ön yüzü aynı olsa da arka yüzünde o ülkeye özgü bir sembol bulunuyor. Bu Avrupa Merkez Bankasına göre hem ülkelerin birliğinin hem de her ülkelenin egemenliğinin bir simgesi. 2011 ortasındaki hesaplamalara göre şuan kullanımda 14.2 milyar Euroluk banknot ve 95.6 milyar Euroluk da bozuk para bulunuyor. Bunların toplam değeri 870 milyar Euro’yu buluyor. Paraların en büyük kısmını yüzde 39.5’lik oranla 50 Euro’luk banknotlar oluştuyor.