Hitler Türkiyeye neden girmedi? Rusya’dan korkmadı da, işgal ettiği on küsür devletten korkmadı da neden bize gelince durdu ve yaklaşmama vaadinde bulundu. Unutmamak gerekir ki, kapı komşumuz Yunanistan 41 yılında teslim oldu. Yani neredeyse 1.5 yıldır Almanlar bize saldırmadı. Elbette korkmadılar, ama nedern durdular? Bunu düşünüp dururum. Seçenekler fazla değildir.

Biz Birinci Umumi Harp’te Almanya’nın en önemli müttefikiydik. Ordumuzun en üst kademelerine Enver Paşa Alman subaylarını yerleştirmişti. Bu bir sebep olabilir miydi? Belki, ama zayıf ihtimal.

Bütün dikkatini işgal altında tutmaya çalıştığı topraklara verip en önemli cephe olarak Rusya’yı görüyor olabilir. Rusya savaşmak için çok büyük ve zorlu bir düşman. Sonunda ordu demek asker demek, asker ise netice itibarıyla makinede üretilmiyoor, miktarı belli. Türkiye bugüne kadar topraklarına göz diken her düşmanın tepesine kenetlenip var gücüyle binmiştir. Bunu bizim ordumuzda komutanlık yapan Almanlar sebebi ile zaten Almanya, herkesten daha iyi biliyor. Kolay lokma değiliz netice itibarıyla. Bizle savaşırsa vereceği asker zaiatı büyük olabilir, matematiksel olarak bunu da istemiyor belki Hitler.

Bizim her halükarda müttefiklerin lehine svaşa katılmamızı, hiç ama hiç istemiyordur. Bu sebepten dolayı saldırıp karşısına da almak politik bir strateji olarak yanlış olur. Hiter bunun da hesabını yapıyordur.

Korkmuyor, ama saldırmıyor, saldırmayacağım diyor, 1.5 senedir de sözününde duruyor, bu saldırmazlık antlaşmasını Türkiye kabul ediyor, böylece Müttefik kuvvetlerin Türkiye’ye bozulmasını sağlıyor. Çok akılllıca çok! Müttekikler Türkiye’ye bozulunca, aslında onların saflarında Almanya’ya karşı savaşa girmemizi de engelleiyor Hitler. Hitler bu antlaşmayla büyük bir hamle yapıyor aslında. Hem bize saldırıp ordusunun bölünmesi ve güç kaybetmesi riskini bertaraf etmiş oluyor, hemde bizim anlaşmayı kabul etmemizle, müttefik güçlerle aramızı bozup, bizi karşısına alma riskini bertaraf etmiş oluyor. İşte bu çok akıllıca ve bana en mantıklı gelen sebep bu.