Ağlayan Çocuk resmini bilirsiniz. Bir zamanlar özellikle 1980’lerde çok popülerdi. Kırtasiyecilerin vitrinlerinden minibüslerin arka camlarına, birçok evin duvarında arzı endam eylemediği yer kalmamıştı.

Ağlayan Çocuk, sadece memleketimizde görülen bir fenomen değildi. Öyle ki İngiltere’de 1950’lerden beri 250,000 adet Ağlayan Çocuk resmi satıldığını ileri sürenler var. Mesela resmin Brezilya’da da bir zamanlar, bir hayli şöhret kazandığı biliniyor.

“Ağlayan Çocuk”, İtalyan ressam Bruno Amadio’nun bir eseridir. Daha çok Giovanni Bragolin olarak tanınan sanatçı, Franchot Seville adını da kullanmış ve tablolarında “J. Bragolin” imzasını kullanmıştır. Eserlerinde, kimilerince “Çingene çocuklar” olarak anılan, ağlayan çocukları resmetmiştir.

1911-1981 yılları arasında yaşayan Amadio, Venedik’te ressamlık ve restoratörlük yapmış ve turistlere yönelik ağlayan çocuk resimleri üretmiş ve bunların reprodüksiyonları dünyanın dört bir tarafında basılmıştı.

4 Eylül 1985 tarihinde, İngiliz tabloid gazetesi “The Sun” da bir haber yayınlanır. Ron ve May Hall çiftinin Güney Yorkshire’daki evleri yanmıştır. Ron’un itfaiye görevlisi kardeşi Peter Hall, gazeteye bir açıklama yaparak enkaza dönen evde hasar görmemiş bir Ağlayan Çocuk tablosu bulduklarını bildirir.

İngiliz basınında çıkan konuyla ilgili haber başlıkları şöyledir :

9 Eylül 1985 tarihli The Sun, bu kez, evinde çıkan yangın sonrası, ciddi yanıklar yüzünden ölen Grace Murray’in sahip olduğu Ağlayan Çocuk baskısının hiçbir zarar görmediğini yazar.

21 Ekim 1985, The Sun: Parillo Pizza Sarayı bir yangınla tahrip olur ancak Ağlayan Çocuk baskısı yine kurtulmuştur.

24 Ekim 1985, Daily Mail: Güney Yorks’da oturan Kevin Godber ailesi bir yangın sonucu evsiz kalır; Ağlayan Çocuk baskısı yine hasarsızdır ve üstelik yanındaki diğer resimler yanmıştır.

25 Ekim 1985, The Sun: Merseyside’daki bir ev patlamayla yok olur. Ancak oturma ve yemek odalarındaki iki Ağlayan Çocuk baskısına bir şey olmamıştır. Evin sahibi Bay Amos uğursuz resimleri yok eder.

26 Ekim 1985, Shropshire Star: Eski bir itfaiyeci olan Fred Trower’ın evi yangında hasar görür. Evin holünde Ağlayan Çocuk tablosu vardır.

26 Ekim 1985, Western Morning News: Bir lokantanın sahibi olan George Beer’in işleri iki Ağlayan Çocuk baskısına sahip olduktan sonra bir yıl arayla çıkan iki yangınla bozulmuştur.

31 Ekim 1985, The Sun: Sandra Jane Moore’un evi, arkadaşının Ağlayan Çocuk resmini punk saç gibi boyayınca sular altında kalır. Forest Hill’de yaşayan Bayan Woodward, oğlu, kızı, eşi ve annesinin ölümleriyle ilgili Ağlayan Çocuğu suçlar.

12 Kasım 1985, The Sun: Gloucestershire’da yaşayan Malcolm Vaughn, komşusunun Ağlayan Çocuk baskısını yok ettikten sonra kendi oturma odasında yangın çıkmıştır.

24 Şubat 1986, The Sun: 61 yaşındaki William Armitage evindeki yangında ölür. Cansız bedenin yanında hasarsız bir Ağlayan Çocuk baskısı bulunur.