Öpücük Böcekleri

Öpücük Böceğinin ismi her ne kadar zararsız olabileceğini bize düşündürse de ısırığı ölümcül tehlikelere neden olabilmektedir. Gece boyunca kan emmek için dolaşan öpücük böcekleri insanları çoğunlukla uykusunda ısırmaktadır. İsimlerinin öpücük böceği olmasının sebebi ise insanları genelde dudak bölgelerinin etrafından ısırmalarıdır. Isırdıktan hemen sonra o bölgeye dışkısını bırakması ölümcül bir hastalık olan Chagas'a neden olmaktadır. Daha çok yoksulluğun fazla olduğu bölgelerde görülse de Avrupa ve Amerika'da da görülen bu hastalığın belirtileri ve sonrası; göz kapaklarının şişmesi, ateş ve ağrı, sonrasında beslenme bozukluğu, kalp hastalıklarına ve hatta kalp yetmezliğine doğru sürmektedir.

Karadul

Dünyada birçok insanın örümcek fobisi olduğunu biliyoruz. Karadul'da örümcek türlerinin en tanınmışlarından ve en tehlikelilerinden birisidir. Kuvvetli zehre sahip olan bu örümcek türü parlak siyah renkte ve ortalama 1.2 cm uzunluğundadır. Peki bu örümceklere neden karadul deniliyor? Her ne kadar hem erkek hem de dişilerine de karadul dense de asıl karadullar dişilerdir. Çünkü karadul dişileri çiftleştikten sonra çiftleşmiş oldukları erkeği genelde yemektedirler. Eşini yemesi ve renginin de siyah olması dolayısıyla bu tür örümceklere karadul denmektedir.

Sydney Huni Yuvalı Örümceği

Bu tehlikeli ve zehirli örümcek türü Avustralya'da bulunmaktadır. Hem dişi hem de erkek türleri lacivert-siyah renk tonlarına sahiptir. İnsanlar için oldukça tehlikeli olan toksik zehir yapan atracotoxin içerir. Bir erkek huni yuvalı örümceğin zehri bir saat içinde etki etmeye başlar. Isırıktan sonraki süreç şu şekilde işler: gün boyu ağrı, kusma, hipertansiyon, solunum yetmezliği, koma ve ölüm.

Afrikalı Bal Arıları

Katil Arı olarak da bilinen bu arı türü yuvalarını ve bölgelerini korumak için sürü halinde saldırırlar. Sürü halinde saldırdıkları ve aynı anda iğnelerini batırdıkları için diğer arılardan daha zehirli olmamalarına rağmen ölümcül olabilmektedirler.