Çocukken Disney’in çizgi filmlerine bayılmayan var mı? Külkedisi’nden Uyuyan Güzel’e, Güzel ve Çirkin’den Pamuk Prenses’e birçok masalı, öyküyü çizgi film yapan Disney; birçok kişinin çocuk zihnini şekillendiren yapıtların sahibi. Fakat bu öykülerin orjinalleri acaba nasıl? Disney versiyonu ile orjinaller arasında ne gibi farklar var?

Cindirella (Külkedisi)

Disney Versiyonu:

Üvey annesi tarafından kötü muamele gören Külkedisi, baloya gider ve gece yarısı olmadan eve döner. Onu beğenen prens tüm ülkede bir ayakkabıyı genç kızlara deneterek Külkedisi’ni aratır. Külkedisi’nin ayakkabıyı deneyince prens onun baloda tanıştığı genç kız olduğunu anlar, evlenir ve mutlu mesut yaşarlar.

Orjinal Versiyon:

Prens Külkedisi’nin evine gider ve ayakkabıyı denetmek için evin genç kızlarını çağırır. Üvey anne kendi kızlarının prensle evlenmesi için, kızlarına ayak parmaklarını kesmelerini söyler. Ancak prens ayakkabıyı denetirken kızların ayak parmaklarının kesik olduğunu anlar, sonra Külkedisini farkeder ve evlenirler. Düğünlerinde kötü kız kardeşlerinin ve üvey annesinin gözlerini güvercinler kemirir.

Uyuyan Güzel

Disney Versiyonu:

Prenses eline bir iğne batırır ve ebedi uykuya dalar. Cesur bir prens onu kurtarır ve öperek uyandırır. Evlenir, ömür boyu mutlu yaşarlar.

Orjinal Versiyon:

Orjinal versiyonda ise işler biraz farklıdır. Prenses Aurora uyanmaz ancak ikizlerinin doğumunda uyanır. Pardon, aslında prensin onu öpmediğini, hamile bırakıp gittiğini söylemeyi unuttuk. Çünkü prens evlidir. Aurora ikizleri ile saraya vardığında, prensin karısı onu ve çocuklarını öldürtmeye çalışır. Ancak başarılı olamaz, kral ise karısından boşatarak prensi Aurora ile evlendirir.