Gerçekten de Amerikan Gizli Servisinin elbette çok çok gizli olduğu söylenemez! Ama hiç gizli servisin kim olduğunu merak ettiniz mi? Onlar CIA ya da FBI’dan bir şube midirler ?? Gizli servise, Amerika Birleşik Devletleri başkanını ve ailesini koruyan birçok görev verilir. Aynı zamanda yabancı devlet adamlarını ve Başkan Yardımcısını ziyaret etmekten sorumludurlar.

İster inanın ister inanmayın, gizli servis, John Wilkes Booth tarafından vurulduğu gün 14 Nisan 1865’de Başkan Abraham Lincoln tarafından kuruldu . Başkanlık koruması, bundan 36 yıl sonra Ajans’ın işinin bir parçası oldu. Kurulduğu tarihte, ABD Hazinesinin bir parçasıydı ve 1901 ABD para biriminin sahteciliği ile mücadele etmek için kuruldu. Dünyadaki en eski kolluk kuruluşlarından biridir. Gizli servisin ilk başkanı William P. Wood.

Gizli servis başta da belirttiğimiz gibi aslında çok da gizli değildir. Ayrıca düşündüğünüzden daha çok çalışanı vardır. Kesin bir sayı verilmemiş olsa dahi ortalama 6500 ajanın olduğu tahmin ediliyor.

Bu bilgi biraz ilginç gelebilir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilk işleri başkanı korumak değildi. Ancak değişen koşullarla birlikte 1901’de başkanları korumaya başladılar. Başkan William McKinley’in öldürülmesinden sonra gizli servis ABD Başkanlarının güvenliğinden emanet edildi. 1902’de Başkanlık koruması olarak tam zamanlı görevler üstlendi, ancak Beyaz Saray’a sadece iki kişi atandı.

Gizli Servis ajanları, kendilerini mermi önüne atmayı ve suda kalmayı içerdikleri bildirilen titiz eğitimden geçmelidir. Her ajan, zindeliği ve zekasını sürdürdüğünü kanıtlamak için her 8 haftada bir gelişim becerileri dersini geçmek zorundadır.