30 Nisan 1945 yılında Sovyet Rusya'nın ordularını bekledikleri sığınakta Hitler yalnızca kendisinin değil, yeni evlendiği eşi Eva Braun'un da hayatına son verdi. Politik öneminin yanı sıra, Eva bütün hayatını tek bir adamın sevgisini elde etmeye çalışmakla geçirmiş bir kadın. Evet, faşist lider Adolf Hitler'e ömrünü adamış Eva.

17 yaşındaki bu genç kızın, 40 yaşındaki bir adamda ne bulduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Hatta Eva'nın Hitler'e yalnızca şöhretinden ötürü yaklaştığını da düşünüyor olabilirsiniz. Fakat Eva ile Hitler tanıştıkları zaman, Hitler'in yükseliş döneminin henüz başlarıydı ve kendini "Herr Wolff" olarak tanıttı.

Hitler, Eva'yı ilk gördüğünde gözleriyle onu yedi bitirdi ve eve davet etti. Eva teklifi reddetmesine rağmen, sonraki birkaç gününü Hitler ile beraber geçirdi. Gittiği her yere Eva'yı da davet etmesi, Eva için etkileyici bir durum olsa da aralarındaki aşkın sonraki aşamaları Eva'yı sevgisiz bir hayata sürükledi.

Eva ile yeni bir ilişkiye başlamasına rağmen, Hitler esasen yeğeni Geli Raubal'a aşıktı. Kimseyi Geli kadar sevmediğini bile söylemek mümkün. 1931 yılı Eylül ayında, evlenmek için Viyena'ya gideceğini söyleyen Geli, Hitler'in öfkesine maruz kaldı. İki gece süren hiddetli kavgaların ardından, Geli ölü bulundu.

İlişkilerinin daha başında ikinci kadın olan Eva için her şey yeni başlıyordu. Hitler'in bilinen 8 farklı duygusal ilişkisi var. Hepsinin sonu ölümle biten bu ilişkilerden nasibini en çok alan ise Eva Braun.

Hitler, ilişkileri boyunca Eva'yı defalarca aldattı. Bunlar arasında en dikkat çekenlerden biri de, Alman şarkıcı ve oyuncu Renate Muller'di. Renate'nin Adolf Zeissler'e yaptığı açıklamalara göre, Hitler Renate'yi ona tecavüz etmesi için zorlamıştır. Talepleri bu kadarla sınırlı kalmayan Hitler, sonrasında mastürbasyon yaparken Renate tarafından kırbaçlanma ve küfürlerle aşağılanma isteklerinde bulunmuştur. Bunun doğruluğu bilinmiyor, fakat Renate de Hitler'in diğer ilişkilerindeki kadınlarla aynı yoldan gitti. 1937 yılında pencereden atlayarak intihar etti.

Hitler ile yaşadığı açık ilişkiye dayanamayan Eva Braun, babasının silahı ile göğsüne ateş ederek, intihar girişiminde bulundu. İnsan anatomisini bilmediğinden mi yoksa aslında ölmek niyetinde olmadığından mıdır bilinmez; ıskalayarak hayatta kaldı. Bu şekilde belki de Hitler'in ilgisini çekmeyi başardı. Hitler, ellerinde çiçekler ve dilinde özürlerle Eva'nın yanına gitti.

Almanya'nın yenileceği anlaşıldığında Nazi liderlerinden birinin karısı Henriette von Schirach, Eva'yı Almanya'dan kaçması konusunda ikna etmeye çalıştı. Fakat Eva, Hitler'i ölene dek yalnız bırakmayacağını söyledi. Nitekim, dediğini yaptı ve Hitler'i son ana dek yalnız bırakmadı.