Ulu Camii

Evliya Çelebi’nin “Bursa’nın Ayasofya’sı“ olarak nitelendirdiği Ulu Camii, Yıldırım Bayezid tarafından 1396-1399 yılları arasında inşa ettirilmiş. Yapım süreci Niğbolu Zaferi sonrasına denk gelen, Atatürk Caddesi üzerindeki dini yapının en önemli özeliği çok ayaklı cami tasarımının en önemli örneği sayılması. Yapının neredeyse eşit büyüklükteki 20 kubbeyle kapatılmış iç kısmını 19. yüzyılın 2. yarısı ile 20. yüzyılın başı arasında farklı ustalar tarafından yazılmış 200’e yakın hat levhası ve duvar yazısı süslüyor. Camiye görkem ve özgünlük katan bir diğer unsur ise ahşap oyma sanatı ile bezenmiş minberi. Devamını okumak için tıklayın.

Yeşil Cami ve Yeşil Türbe

Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir başka yapı ise adını bulunduğu semte vermiş olan Yeşil Cami ve bahçesindeki Yeşil Türbe. Mermer ve ahşap işçiliğinin yanı sıra çinileri ile ziyaretçilerini büyüleyen cami, 1419 yılında inşa edilmiş. Kentin hemen hemen her yerinden görülebilen Yeşil Türbe’nin yapım tarihi ise 1421. Sultan Mehmet Çelebi tarafından inşa ettirilen sekizgen türbenin tüm duvarlarının çini ile kaplı olması, ona Osmanlı mimarisinde tek olma özelliği kazandırıyor. Mehmet Çelebi ve ailesine ait 8 mezarın bulunduğu 2 katlı türbenin kıbleye bakan mihrabı, İznik çiniciliğinin eşsiz örnekleri arasında gösteriliyor. Devamını okumak için tıklayın.

Koza Han

3. Bayezid tarafından Mimar Abdül ula bin Pulat Şah’a yaptırılan Koza Han, tekstil ürünleri ile ünlü kentin en önemli alışveriş mekânlarından birisi olarak anılıyor. Kentte tur atarken soluklanıp, çay ve simit keyfi yapabileceğiniz 95 odalı handaki dükkânlarda ipekten üretilmiş giyim ürünleri başta olmak üzere gümüş takılar ve anı eşyaları satılıyor. Haftanın her günü ziyaret edilebilen han, tarihi dokusu ve huzurlu ortamıyla yıllar içerisinde o kadar ünlenmiş ki, İngiltere Kraliçesi Elizabeth de dâhil olmak üzere çok sayıda ünlü şahsiyetin ilgisini çekmiş. Devamını okumak için tıklayın.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Tophane‘de aynı bahçe içerisinde yer alan Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Bursa’nın zengin tarihinden günümüze ulaşan en önemli yapılar olarak değerlendiriliyor. Gümüşlü Kümbet adıyla tanınan, bir Bizans manastırının şapeli üzerine inşa edilmiş olan Osman Gazi’ye ait türbenin içerisinde toplam 15 sanduka bulunuyor. Orhan Gazi Türbesi’nde ise kendisi, eşi, çocuklarınınkiler dışında Yıldırım Bayezid ve 2. Bayezid’in oğullarının mezarları yer alıyor. 19. yüzyılda önce yangın, ardındansa deprem felaketleriyle yıkıma uğrayan türbeler 1863 yılında Sultan Abdülaziz’in emriyle tamir edilerek günümüzdeki görünümlerini kazanmış.