Vietnam'daki Son Doong Mağarası dünyanın en büyük mağarası olarak biliniyor. Yaklaşık 9 metre uzunluğundaki bu dev mağaranın içinde balta girmemiş bir orman, bir de nehir var. Yapılan hesaplamalara göre, mağaranın içine 40 katlı bir gökdelen sığdırmak mümkün.

40 KATLI GÖKDELEN SIĞDIRMAK MÜMKÜN

İlginç olan ise, bu ilginç doğa oluşumunun varlığı 6 yıl öncesine kadar bilinmiyor olması. Henüz keşfedilmesine rağmen mağara şimdiden dünyanın en büyük mağarası sıfatını elinde bulunduruyor. Ancak, dünyanın en uzun ve en derin mağarası sıfatları hala başka mağaralara ait; Kentucky'daki Mammoth Mağarası ve Gürcistan'daki Krubera Mağarası. Mağaranın girişini 1991 yılında bölgede yaşayan genç bir adam keşfetti, ancak mağara uzun uzadıya ilk kez 2009 yılında İngiliz mağara kaşifleri tarafından incelendi.

ÇATISI ÇÖKÜNCE ORMAN OLUŞTU

Son Doong'un kaşifi bulduğu giriş çok dik olduğu için mağaranın içini inceleyememiş, zaten şimdi de mağaraya gelen ziyaretçiler mağaraya girebilmek için bellerine ip bağlayıp 80 metrelik bir iniş gerçekleştirmek zorundalar.
Rehberli turlara katılan ziyaretçiler kampın ilk gecesini Köpeğin Eli adı verilen köpek pençesi görünümündeki devasa bir dikitin etrafında geçirirler.

Yüzlerce yıl önce, mağaranın çatısı çökünce içeride yemyeşil bir orman kök salmış. Cennet Bahçesi adı verilen bu ormanın sahipleri ise maymunlar ve uçan tilkiler. Mağaranın iç yüzeyi boydan boya su yosunları ile kaplı. Bilim adamları Son Doong şelalelerinin etrafında daha önce görülmemiş çeşitli bitki türlerine rastladılar.