10- Fukuşima – Japonya

Eğer Japonya kıyılarında yüzmeyi ya da balık tutmayı planlıyorsanız sizlere gideceğiniz bölgeyi 2 kere kontrol etmenizi önenirim. 2011 yılında sahilde bulunan Fukişima Nükleer Santrali bölgede meydana gelen tsunami sonrası ciddi anlamda zarar görmüş ve radyoaktif madde salınımı yapmıştı. Suya karışan radyoaktif maddelerin bugün bile tehlikeye yol açtığı bilinmekte.

9- Mumbai Plajları – Hindistan

Hindistan’daki plajlar, dünyanın kirlilik oranı en yüksek plajlarından sayılmakta. Hem suda hemde sahilindeki kirlilik çeşitli sağlık problemlerini beraber getirmekte. Buna rağmen bir çok insan bu plajlarda vakit geçirmekte ve denize girmektedir.

8-Recife – Brezilya

1931’den beri 100’den fazla köpek balığı saldırısı olmuş ve 30 ölüm meydana gelmiştir. Bu saldırıların çoğu Brezilya’da idi. Bunların çoğu ise köpek balığı saldırıları ile bilinen bir plajı olan Recife adlı bir kasabada gerçekleşti. Yüzücüler ve sörfçüler ile hareketli bir bölge olmasına rağmen dünyada en çok köpek balığı saldırılarının olduğu ilk 10 yerden biridir. Ayrıca plaj boyunca yüzmenin tehlikelerini anlatan tabelalar bulunmaktadır.

7- Amazon Nehri

Söz konusu tehlikeli sular olunca balta girmemiş ormanların ortasından geçen Amazon Nehrini konuşmadan olmaz. Amazon nehri süpriz olmayacak şekilde tehlikeli. Fakat bu durum sizin tahmin ettiğinizden biraz daha farklı. Tabii ki sularda anakondalar, pirhanalar, ölümcül bir çok balık türü bulunuyor. Fakat Amazon Nehrindeki özellikle bu küçük balık türü korkmanız gereken en büyük şey. Bu saydam balıklar suda çok zor görülür ve kan emer. İnsan ve hayvanların boşaltım sistemlerinden girerek vücuttaki kanlarını emerler. Eğer ki bu balıklar girdiğinde çıkarılmaz ölümler gerçekleşir.

6- Shenzhen – Çin

Hong Kong’un karşısında bulunan Shenzhen plajı hem yerli hem de yabancı insanlar için oldukça popüler bir plaj. Fakat bu popülerlik ve plajdaki bu kalabalık oldukça tehlikeli. Hem plaj hem deniz ağzına kadar dolu olmakta. Ne yazık ki bu kalabalık plajda her gün onlarca kazanın yaşanmasına sebebiyet vermekte. Kabalık arasında yüzmeye çalışan insanlar boğulabiliyor, yaşları küçük olan çocuklar plajın kenarında bir çok tehlike geçirebiliyor.

5- Boa Viagem Plajı – Brezilya

1992-2009 yılları arasında 60 köpekbalığı saldırısına sahne olan plaj kara listedeki bir diğer yer. Denize akan kanalizasyonlar, çevre kirliliği ve çeşitli sebeplerle ekosistemin zarar görmesinden sonra insanların pek ziyaret etmediği bu plaj ayrıca köpekbalıklarıylada ünlü.

4- Güney Çin Denizi – Çin

Güney Çin Denizi Çin’in güneyinde bulunan kapalı bir denizdir. Bu deniz stratejik konumu ve sahip olduğu rezervler ile bir çok ülke tarafından izlenmektedir. Ayrıca gemi trafiğinin en yüksek olduğu bölgelerin başında geçmektedir. Çeşitli ülkelerinde bu deniz üzerinde ki hakimiyetlerini korumaya yönelik tutumlar devam etmektedir. Ayrıca yüksek gemi trafiğinden kaynaklı son 15 yılda 300 adet gemi kazasıda yaşanmıştır.

3- Wharfe Nehri – İngiltere

İngiltere’nin Yorkshire bölgesinde bulunan Wharfe isimli bu küçük nehir sahip olduğu doğal özelliklerle ile oldukça tehlikeli. Dar nehrin etrafında bulunan büyük kayalar ve kayaların üstündeki çok kaygan yosunlar bu nehre yaklaşmamak için bile bir sebep. Çünkü herhangi bir sebepten yosunlardan kayıp nehre düşerseniz nehrin taşdığı büyük kayalar sizlere ölümcül darbeler verebilir.

2- Drake Geçidi – Güney Amerika

Eğer Panama kanalı yapılmadan önce doğudan batıya geçmek isteseydiniz Drake Geçidini kullanmanız gerekmekteydi. Drake Geçidi güney Amerikada bulunmakta ve Pasifik ile Atlantik okyanusunun birleştiği noktada yer almakta. Buradaki hava koşulları orayı inanılmaz derecede tehlikeli duruma getiriyor. Yaşanan güçlü rüzgarlar ve fırtınalar denizde seyahat eden yük ve yolcu gemileri için adeta çok korkutucu.

1- Citarium Nehri – Endonezya

Citarium Nehri dünyanın en kirli nehri olarak adlandırılıyor. Çünkü burası adeta bir çöp nehri. Zaman içeriside insanoğlunun sorumsuzluğu ve yetersiz önlemler burasını dünyanın en pis sularından biri yapmıştır. Bir zamanlar Asya’nın en güzel nehirlerinden biri olan Citarum, artık yerlilerin balık avlayamadığı ve para sağlamak amacıyla satmak üzere şişe ve benzeri şeyleri toplayarak hayatlarını tehlikeye attıkları bir moloz mezarlığı olmuş durumda.