Yaşamış olduğumuz evlerin boyutundan, tasarımından ve konumundan şikayet etmemiz için bir sebep daha var. Dünyanın çeşitli yerlerine konumlandırılmış, inanılmaz özellikleri ile lüksün hayat bulduğu ve konforun tavan yaptığı bugüne kadar inşa edilmiş dünyanın en pahalı evleri, aynı saf altından yapılmış en pahalı gündelik eşyalar gibi bizleri cezbetmeye devam ediyor.

Zaten başlı başına “en pahalı” kelimesi insanoğlunun içerisinde büyük bir merak uyandırırken; bir de bu değerli eşyaların otomobiller, yiyecekler ve evler gibi günlük kullanım öğeleri olması, bizleri daha da heyecanlandırıyor. Yaşam alanlarımızla kıyaslandığında adeta bir şatoyu andıran bu lüks evler, iç ve dış tasarımlarının yanı sıra fiyatlarıyla ve dünyanın en pahahlı otel süitleri kadar ihtişamlı odalarıyla da aklınızı başımızdan almaya yetiyor.

One Hyde Park – İngiltere

Ukrayna’nın en zengin adamı Rinat Akhmetov, konut ve iş merkezlerinin bulunduğu Londra, Knihtsbridge’de bulunan One Hyde Park’taki bir daire için 221 milyon dolar gibi inanılmaz derecede yüksek bir para ödedi. Lüks plazanın yedinci ve sekizinci katlarında bulunan daire toplamda 7.500 metrekarelik alana sahip. Ayrıca görkemli dairenin kurşun geçirmez camları ve etkileyici manzarası, burayı dünyanın enleri listesinde ilk 5’e yerleştiriyor.

Kensington Palace Gardens – İngiltere

2008 yılında Hintli çelik patronu Lakshmi Mittal, Kesington Palace Gardens’ta bulunan bir evi Noam Gottesman’dan oğlu Aditya için 222 milyon dolara satın aldı. Dört katlı bu evin içerisinde 5 yatak odası süiti, lüks mobilyalar ve seçkin bir sanat koleksiyonu bulunmaktadır. Georgian öncesi dönemi yansıtan bu yapı, 1920’li yıllarda inşa edilmiştir.

Fairfield – New York

Fairfield malikanesi New York, Sagaponack kasabasında konumlandırılmış ve Amerikalı yatırımcı, iş adamı olan Ira Rennert tarafından satın alınmıştır. Amerika’daki en büyük evlerden biri olan bu görkemli yapının değeri tamı tamına 248 milyon dolardır. 19 kilometrekarelik bir alana yayılan bu yapıda; 29 banyo, 39 yatak odası, 28 metrelik yemek odası, bowling salonu, basketbol sahası, 164 kişilik sinema, 100 arabalık garaj gibi özellikler bulunmaktadır.