LONGYEARBYEN, NORVEÇ 

Bu ıssız kutup kentinde ölmenize izin yok, aslında ölebilirsiniz ama buraya gömülemezsiniz. Doğru duydunuz. Bu şehrin mezarlığına yaklaşık 100 yıldır kimse gömülmedi. Bunun sebebi bedenlerin aşırı soğuk hava nedeniyle gerektiği gibi bozulamaması. 1917'de ki grip salgınından sonra, şehir mezarlığa insan gömülmesini yasakladı.

Ayrıca bu şehirde kutup ayısı nüfusu neredeyse insan nüfusuyla aynı ve avlanmak yasak olduğu için sadece savunma olarak bu ayıları öldürebilirsiniz. Fakat hazin durum ayılar için de geçerli, ölü ayılar da bu maden şehrinden farklı bir yerde gömülmek zorunda.

MONOWİ, NEBRASKA 

Bu şehirde Elsie Eiler ismini herkes bilir, bu belediye başkanı gibi tanınmış bir isim olduğundan değil, şehirde yaşayan tek insan olduğu için. Nüfus 1930'lardan itibaren düşmeye başladı. O zamanlar 150 olan nüfus, 2000 yılında ise sadece bir çift insana kadar düştü. Bunların biri Elsie iken diğeri şu an ölmüş olan kocasıydı. 70'li yaşlarının ortasındaki Elsie, şu an Monowi meyhanesinde resmi içki ruhsatıyla bira satıyor ve kocasının 5000 kitaplık koleksiyonunu şehirde bir kütüphanede toplamış durumda.

ELİSTA, RUSYA 

Bu Rusya kentinde kral hep tehdit altında, çünkü bu şehrin tek olayı satranç. Bu şehirde şehir merkezine çizilmiş devasa satranç tahtasında veya 1988 satranç olimpiyatları için yapılmış Satranç Şehri binasında satranç oynayabilirsiniz. Kalmykia cumhuriyetinin başkenti olan bu şehre dünyanın en iyi satranç oyuncuları mutlaka bir kere uğramıştır.

Bir diğer ilginç durum ise Avrupa'da ki budist şehir Elista'dır. Hatta Satranç Şehir binasında budist müzesi bulunur.

GİBSONTON, FLORİDA 

Yüzyıllar boyunca Gibsonton (Showtown), karnaval ve sirkte çalışan insanların kışı geçirdiği, hatta burada emekli olduğu şehirdir. Şehirdeki büyük ayak heykeli, 54 numara ayakkabı giyen eski bir sirk devi Al Tomaini anısına yapılmıştır. Showtown bar ve ızgara mekanına uğrarsanız yerel insanlarla ilgili ilginç hikayeler dinleyebilirsiniz. Hala sirk topluluklarına hizmet eden şehir, sirk karavanları ve filler için parka izin vermekte. Yakın bir mesafede Amerikan Karnaval Müzesine ev sahipliği yapan Uluslararası Bağımsız Gösteri İnsanları Birliği bulunur.