Gezegenimiz, canlılığı ve çeşitliliği ile bizi her zaman şaşırtmaya devam eden heyecan verici, güzel ve büyüleyici bir yer. Muhteşem dağlara, mükemmel yanardağlara, heybetli nehirlere, uçsuz bucaksız çöllere ve çok daha fazlasına ev sahipliği yapıyor. Ancak, doğanın ne kadar tehlikeli olabileceğini hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor...

Ölüm Vadisi, ABD

Eğer yeryüzü bizim evimizse, Ölüm Vadisi de bu evin kavurucu sıcaklıktaki fırını. Bu baş döndürücü çölde, bugüne kadar gezegenimizde kaydedilmiş en yüksek sıcaklık görüldü (134 Fahrenhayt derece = 56,7 Santigrat derece).

Ne kadar güçlü biri olduğunuzun bir önemi yok, alev gibi yakan güneş ve Ölüm Vadisi’nin kavurucu sıcaklığı çok hızlı bir şekilde yorulmanıza neden olacak. Su olmadan burada sadece 14 saat hayatta kalabilirsiniz.

Danakil Çölü, Eritrea

Genellikle 120 derece Fahrenhaytın (50 derece Celsius) üzerine çıkan kavurucu sıcağı, zehirli gazlar yayan pek çok aktif yanardağ ve gayzeri ile Afrika’daki Danakil Çölü’nden daha vahşi bir manzara hayal etmek zor.

Çoğu insan muhtemelen bu korkunç yeri “Yeryüzündeki Cehennem” diye tanımlar ancak hâlâ birçok cesur maceraseverin ilgisini çekiyor. Ama unutmayın ki Danakil Çölü’nü tecrübeli bir rehber olmadan tek başınıza gezmeniz kesinlikle yasak.

Washington Dağı, ABD

Washington Dağı’nın zirvesi, yeryüzündeki en hızlı esen rüzgâr rekorunu elinde tutuyor. Burada kaydedilmiş en yüksek hız saatte 203 mil (327 km/saat). Ancak bu bölgede endişe edilecek tek şey kuvvetli rüzgârlar değil - donma sıcaklığı –40 ‘a kadar düşebiliyor ve sürekli yağan kuvvetli kar, Washington Dağı’nı çok tehlikeli bir yer haline getiriyor.

Washington Dağı, çok yüksek olmamasına rağmen (6.288 feet = 1.917 metre) dünyanın en ölümcül zirvelerinden biri. Bu dağın tepesinde bir insanın maruz kaldığı yük, Everest Dağı’nın tepesinde maruz kalınan yükle kıyaslanabilir.

Sinabung Yanardağı, Endonezya

Bu aktif yanardağ, Endonezya’nın Sumatra Adası'nda bulunuyor. Burada sıklıkla binlerce insanı evsiz ve yiyeceksiz bırakan patlamalar oluyor. Yakınlarındaki kasabalar birçok kez tamamen lav ve kül ile kaplandı (2010, 2013, 2014 ve 2015’de).